23 Μαΐ 2012

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (2012-...)

Ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος γεννήθηκε στις 11/10/1991 στην Στουτγκάρδη. Από μικρός στα... βάσανα, αφού από την "μικρή" τοπική Φάνγκεν, εντάχθηκε σε ηλικία 10 ετών στις ακαδημίες της... κανονικής Στουτγκάρδης. Ο Βλαχοδήμος ξεχώρισε από τις ακαδημίες, αφού η ταχύτητα και η τεχνική του σε συνδυασμό με το ύψος του τον κατέστησαν ενδιαφέρουσα περίπτωση. Ήταν απ'τους κορυφαίους της ομάδας νέων μέχρι το 2010, όταν και προωθήθηκε στην Β' ομάδα της Στουτγκάρδης, έχοντας γίνει μάλιστα διεθνής με την εθνική μας ομάδα κάτω των 19 ετών.

Το καλοκαίρι του 2011 ήρθε στην Ελλάδα για λογαριασμό της SKODA Ξάνθης. Ντεμπουτάρισε στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στις 28/08/2011, εισερχόμενος στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησε ως βασικός σε 15 αγώνες στη σεζόν, σημειώνοντας 27 συμμετοχές στη σεζόν (1567 αγωνιστικά λεπτά) και 3 γκολ : 16/10/2011 στην εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό (2-3), 22/01/2012 το νικητήριο στο 1-0 επί του Ολυμπιακό και το γκολ της ομάδας του στην ήττα με 1-2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στις 18/03/2012. Έκανε μια καλή σεζόν και στο τέλος του πρωταθλήματος, στις βραβεύσεις της Λίγκας, επιλέχθηκε ως καλύτερος νέος ποδοσφαιριστής της φετινής Super League.

Ο Βλαχοδήμος είχε "γυαλίσει" στους διοικούντες από εκείνη την ήττα τον Ιανουάριο του 2012 στην Ξάνθη, αλλά και με τη συνολική παρουσία του στη σεζόν. Ο ύψους 1,84 μεσοεπιθετικός αγωνίζεται στην δεξιά πλευρά του γηπέδου και θεωρείται από τα καλύτερα εγχώρια "προϊόντα" στη συγκεκριμένη θέση. Αρκετά γρήγορος, με εξαιρετική τεχνική κατάρτιση, σε καλή ηλικία, αποκτήθηκε στις 23/05/2012 από τον Ολυμπιακό που τον έκλεισε μέχρι το καλοκαίρι του 2017. Ο νεαρός δήλωσε πανευτυχής που υπέγραψε στον Ολυμπιακό, τονίζοντας πως δεν θα μπορούσε να ζητήσει τίποτα καλύτερο από το να φοράει την ερυθρόλευκη φανέλα. Θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ και να δουλέψει για να μπορέσει να σηκώσει τη φανέλα στους ώμους, και μακάρι να το καταφέρει.