11 Φεβ 2012

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0 : Είχε δίκιο η Ψώρα για Σπορ, ξερό διπλό ήρθε...

Ξερό διπλό προέβλεψε η εφημερίδα "Ώρα για Σπορ" για το so-called derby σήμερα και ο Ολυμπιακός δεν απογοήτευσε τις προβλέψεις. Έκανε πλάκα στην ΑΕΚ για ένα μισάωρο, της έριξε το... διπλό και μετά άααααραξε, γιατί την Τρίτη έχουμε και σοβαρό ματσάκι. Αρκούσε το εκρηκτικό μισάωρο του ξεκινήματος για να τελειώσει το ματς ο Ολυμπιακός που απέναντι στην ΑΕΚ έκανε επίδειξη δύναμης υπερτονίζοντας την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, κάτι που μέχρι και ο προπονητής της ΑΕΚ παραδέχθηκε στη συνέντευξη τύπου. Σκόρερς οι δύο... μόνιμοι δήμιοι της ΑΕΚ, ο Όλοφ Μέλμπεργκ και ο Κέβιν Μιραλάς. Ο Ολυμπιακός τώρα θα ταξιδέψει για τη Ρωσία όπου σε κάκιστες καιρικές συνθήκες θα αντιμετωπίσει τη Ρουμπίν, ενώ ευελπιστεί σε νέο "δώρο" από τον Παναθηναϊκό για την ολική ανατροπή σκηνικού στην Superleague.
Ο αγώνας
4-2-3-1 για τον Ερνέστο Βαλβέρδε, που επέλεξε τους 9 της Τούμπας με τους Τοροσίδη και Καζίμ να παίρνουν τη θέση των Μοδέστο και Αμπντούν. Συγκεκριμένα, στα δοκάρια ο Μπάλας  Μέγκιερι , στα άκρα της άμυνας οι Βασίλης Τοροσίδης και Ιβάν Μαρκάνο, με τους Αβραάμ Παπαδόπουλο και Όλοφ Μέλμπεργκ στο κέντρο της. Σε ρόλο κεντρικών χαφ οι Γιάννης Μανιάτης και Πάμπλο Ορμπαΐθ με τον Αριέλ Ιμπαγάσα σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους, τον Ραφίκ Τζεμπούρ στην κορυφή της επίθεσης και τους Κόλιν Καζίμ-Ρίτσαρντς και Κέβιν Μιραλάς στα άκρα. Από πλευράς ΑΕΚ, ο Νίκος Κωστένογλου επέλεξε το 4-3-3 και τους Αραμπατζή στα δοκάρια, Κοντοέ - Δέλλα - Μανωλά - Καράμπελα στην τετράδα της άμυνας, τους Μάκο, Καφέ  και Βάργκας στην τριάδα της μεσαίας γραμμής, τους Λεονάρντο και Μπέλεκ στα άκρα και τον Λυμπερόπουλο στην κορυφή της επίθεσης. Στον πάγκο από πλευράς μας έμειναν οι Ρόι Κάρολ, Φρανσουά Μοδέστο, Χοσέ Χολέμπας, Ζαν Μακούν, Τζαμέλ Αμπντούν, Νταβίδ Φουστέρ και Μάρκο Πάντελιτς ενώ από πλευράς ΑΕΚ οι Κωνσταντόπουλος, Αργυρίου, Ρίκκα, Γκερέιρο, Κλωναρίδης, Χοσέ Κάρλος και Σιαλμάς.

Δυνατά από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα μπήκε ο Ολυμπιακός, που είχε σκοπό να τελειώσει την ΑΕΚ από το ξεκίνημα του αγώνα. Μόλις στο 2ο λεπτό χάθηκε η πρώτη μας μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κέβιν Μιραλάς "χόρεψε" τον προσωπικό του αντίπαλο, έβγαλε μια παράλληλη σέντρα σε ένα χώρο που κινήθηκε ο Γιάννης Μανιάτης, ο οποίος από πολύ κοντά έκανε ένα άτσαλο τελείωμα και έστειλε τη μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (4') ο Βέλγος έφτιαξε και τελείωσε μόνος του μια φάση, όταν βρέθηκε στα πλάγια της μεγάλης περιοχής, επιχείρησε ένα σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά ων διχτύων του Αραμπατζή. Όπως όμως και με τον ΠΑΟΚ, έτσι και με την ΑΕΚ ίσχυσε το "μια του κλέφτη, δυό του κλέφτη" κλπ. : Με το ρολόι να σημαδεύει το 5ο λεπτό, ο Ολυμπιακός κέρδισε ένα κόρνερ. Εκτελεστής  ο Αριέλ Ιμπαγάσα, η μπάλα έφτασε σε έναν χώρο που βρισκόταν ο Όλοφ Μέλμπεργκ και ο Σουηδός αμυντικός με κεφαλιά "ξέρανε" τον Αραμπατζή για να γράψει το 1-0 νωρίς νωρίς για το Θρύλο!

Η ΑΕΚ βρέθηκε νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ και προσπαθούσε να κρατήσει τη μπάλα στην κατοχή της για να ηρεμήσει το ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά το πρέσινγκ των παικτών μας έκανε τη ζωή των αντιπάλων μας δύσκολη. Στο 12ο λεπτό ο Λεονάρντο επιχείρησε να απειλήσει την εστία μας με ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Μπάλας Μέγκιερι καθάρισε εύκολα τη φάση. Αμέσως μετά (13') χάσαμε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία ακόμη, όταν ο Πάμπλο Ορμπαΐθ, ο Ραφίκ Τζεμπούρ και ο Κέβιν Μιραλάς έκαναν ένα μαγικό τριγωνάκι ζαλίζοντας τους αμυντικούς της ΑΕΚ, με τον Βέλγο επιθετικό να σουτάρει και τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Ο Μιραλάς και πάλι στο 20ό λεπτό έκανε ένα μακρινό σουτ με τον Αραμπατζή να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα, με την ΑΕΚ να χάνει την πρώτη της ευκαιρία στο 22' όταν ο Λεονάρντο έκανε μια σέντρα με τον Βάργκας να βγαίνει στα πλάγια, με τον Μπάλας Μέγκιερι να βγαίνει έγκαιρα και να αποκρούει με τα πόδια τη μπάλα. Στο 23ο λεπτό ο Γρηγόρης Μάκος είδε την κίτρινη κάρτα για ένα δυνατό φάουλ και στο 24ο ήρθε το δεύτερο χτύπημα δια... ποδός Μιραλάς : Ο Βέλγος επιθετικός αυτή τη φορά δεν αστόχησε, όταν ο Ραφίκ Τζεμπούρ βγήκε σε θέση έξω αριστερά, έκανε μια παράλληλη σέντρα προς τη μικρή περιοχή με τον Μιραλάς σε ρυθμό προπόνησης να πλασάρει τον ακινητοποιημένο Αραμπατζή για το 2-0!

Ο Ολυμπιακός πλέον είχε την ευκαιρία να παγώσει τον ρυθμό του ματς, όπερ και εγένετο. Η ΑΕΚ δεν έβρισκε χώρους για να αντεπιτεθεί και αρκούταν σε γιόμες του Λεονάρντο και εμείς με συντηρητικό ρυθμό τους κρατούσαμε εύκολα μακριά απ'την εστία μας. Στο 39ο λεπτό από σέντρα του Καζίμ ο Μανωλάς δεν έδιωξε σωστά τη μπάλα, με τον Ιμπαγάσα να επιχειρεί το δυνατό σουτ και τη μπάλα να κοντράρει στον Καράμπελα και να καταλήγει κόρνερ, με τον διαιτητή να υποδεικνύει άουτ και να προκαλεί τον εκνευρισμό του Αργεντινού. Στο 42' ο Στιβ Μπέλεκ είδε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία (τι πρωτότυπο, ε; Παίκτης της ΑΕΚ διαμαρτύρεται) και στο 43' η ΑΕΚ είχε μια καλή στιγμή όταν ο Λεονάρντο εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Λυμπερόπουλο σχεδόν στο ύψος της μικρής περιοχής να πιάνει μια κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα όμως μακριά απ'το δεξί δοκάρι του Μέγκιερι. Το ημίχρονο έκλεισε με μια κίτρινη κάρτα στον Δέλλα για φράγμα στον Καζίμ, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να μπαίνει νωχελικά στο ξεκίνημα, απόρροια της σιγουριάς του 2-0. Το πρώτο σουτ του ημιχρόνου έγινε στο 52' και ήταν από πλευράς ΑΕΚ, όταν ο Λεονάρντο από θέση μέσα αριστερά και αρκετά μακριά απ'την εστία του Μέγκιερι επιχείρησε να απειλήσει, στέλνοντας όμως τη μπάλα αρκετά μακριά απ'την εστία του Ούγγρου τερματοφύλακα. Η πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία ήταν από πλευράς μας, έστω και από... σπόντα, όταν στο 58' ο Τοροσίδης έβγαλε μια σέντρα στη μικρή περιοχή της ΑΕΚ, με τον Κοντοέ να προσπαθεί να παραστήσει τον Φράνκο Μπαρέζι και να γυρίσει τη μπάλα με το στήθος στον τερματοφύλακα του, δίνοντας της όμως πολύ ύψος αναγκάζοντας τον Αραμπατζή να παραχωρήσει κόρνερ. Λίγο μετά ο Κωστένογλου έκανε την πρώτη του αλλαγή, αποσύροντας τον Στιβ Μπέλεκ για να περάσει στη θέση του ο Σιαλμάς.

63ο λεπτό και η ΑΕΚ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Λυμπερόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή, γύρισε και επιχείρησε ένα σουτ στη γωνία του Μέγκιερι με τον Ούγγρο να κάνει σπουδαία απόκρουση στην αριστερή του γωνία, κρατώντας το "μηδέν" στην εστία του. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Καζίμ με δύο εξαιρετικές προσποιήσεις απέφυγε τον αντίπαλο του, έδωσε στον Ιμπαγάσα ξεκινώντας αντεπίθεση, με τον Αργεντινό να φτάνει μέχρι την περιοχή της ΑΕΚ αλλά να σπάει άσχημα τη μπάλα δεξιά προς τον Καζίμ, με τον Αραμπατζή να βγαίνει γρήγορα και να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 66' είχαμε δύο αναγκαστικές αλλαγές - μια για κάθε ομάδα - με τον Ολυμπιακό να χάνει τον Κέβιν Μιραλάς που ένιωσε τράβηγμα στον προσαγωγό (τον αντικατέστησε ο Αμπντούν) και την ΑΕΚ να χάνει τον Γρηγόρη Μάκο (τον οποίο αντικατέστησε ο Ρίκκα).

Στο 69ο λεπτό η ΑΕΚ βγήκε στην επίθεση από δεξιά, με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να κόβει με φάουλ τον Σιαλμά και να βλέπει και την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Παππά. Το φάουλ από θέση πλάγια δεξιά ανέλαβε να εκτελέσει ο Λεονάρντο, ο οποίος έστειλε τη μπάλα προς το τέρμα μας με τον Μέγκιερι να αιφνιδιάζεται και να διώχνει με τις γροθιές πάνω στον Δέλλα, ο οποίος πλάσαρε προς την κενή εστία με τον Τοροσίδη να επεμβαίνει και να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ. Η ΑΕΚ είχε μοναδικό τρόπο ανάπτυξης τις εκτελέσεις στημένων από τον Λεονάρντο, τα οποία καθάριζαν είτε οι αμυντικοί μας εύκολα, είτε ο Μέγκιερι. Στο 77' είχαμε μια καλή στιγμή όταν ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε ένα κόρνερ στην απέναντι γωνία της περιοχής της ΑΕΚ, με τον Καζίμ να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ στην κίνηση και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς με τον Αριέλ Ιμπαγάσα να βλέπει την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και τον Κώστα Μανωλά να αντικρύζει κι αυτός την κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Τζεμπούρ. Αμέσως μετά είχαμε αλλαγές και για τις δύο ομάδες στο 82', με τον Φρανσουά Μοδέστο να παίρνει τη θέση του Γιάννη Μανιάτη  και τον Ρότζερ Γκερέιρο να αντικαθιστά τον Βάργκας. Στο 83' χάσαμε μια καλή ευκαιρία, με τον Ιμπαγάσα να εκτελεί ένα φάουλ στο ύψος του πέναλτι, τον Όλοφ Μέλμπεργκ να παίρνει την κεφαλιά και τον Αραμπατζή να πέφτει και να σώζει την εστία του, για να ακολουθήσει στο 85' η τρίτη και τελευταία μας αλλαγή με τον Χοσέ Χολέμπας να αντικαθιστά τον Καζίμ. Το παιχνίδι έκλεισε με μια καλή στιγμή για εμάς, όταν σε σέντρα του Αμπντούν από αριστερά η μπάλα - αφού πέρασε από τον Χολέμπας που προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά - κατέληξε στον Μοδέστο που δεν μπόρεσε να σουτάρει προ του Αραμπατζή, για να κάνει στην εξέλιξη της φάσης φάουλ στον Καράμπελα και να δεί την κίτρινη κάρτα. Τελικό αποτέλεσμα, Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-0, σε μια απ'τις πιο άνετες νίκες μας σε ντέρμπι...

Κριτική
Μπάλας Μέγκιερι : Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις και στην σταθερότητα, μετά από ένα μικρό διάλειμμα μετριότητας. Καθάρισε όλες τις μπαλιές στην περιοχή του, είχε μοναδικό ψεγάδι εκείνο το διώξιμο με τις γροθιές στο φάουλ του Λεονάρντο, αλλά πιστώνεται την εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Νικολάκη Ξαναέλα, ένα πολύ δύσκολο σουτ με τον Ούγγρο να αποκρούει λίγο πριν η μπάλα γκελάρει στο έδαφος.

Βασίλης Τοροσίδης  : Χωρίς προβλήματα αμυντικά, λίγα πράγματα συνολικά. Ψάχνει - και ψάχνουμε - μια καλή εμφάνιση από... πέρυσι.

Αβραάμ Παπαδόπουλος - Όλοφ Μέλμπεργκ : Αμυντικό ρεσιτάλ από τους δύο στόπερ μας, οι οποίοι καθάρισαν την πλειοψηφία των επιθέσεων της ΑΕΚ, που επιτιθόταν αποκλειστικά με γιόμες. Άνετος ο Αβραάμ, άρχοντας ο Σουηδός που έχει βάλει στο μάτι τη μάνα ΑΕΚ και της δίνει μια στο δόξα πατρί κάθε φορά που τη βρίσκει.

Ιβάν Μαρκάνο : Είχε κι αυτός συμμετοχή στο εκρηκτικό πρώτο μισάωρο, είχε αρκετές επιπόλαιες ενέργειες στη συνέχεια. Πρέπει μάλλον να πάρουμε απόφαση οτι Μαρκάνο φέτος είναι για τον Βαλβέρδε ότι ήταν ο Μπάμπης Παπαδάκης για τον Ιωαννίδη στις αρχές της δεκαετίας του '90.

Πάμπλο Ορμπαΐθ : Αν δεν έπαιζε σήμερα, αμφιβάλλω αν καταλάβαινε κανείς οτι έπαιζε. Οι χαφ της ΑΕΚ κουτούλαγαν μεταξύ τους, οπότε ο Βάσκος - Μανιάτη παρόντος - δεν είχε και πολλά να κάνει, περνώντας ένα απ'τα πιο ξεκούραστα απογεύματα της καριέρας του. Δεν έχει όμως την καλή εικόνα που είχε στο πρώτο μισό της σεζόν.

Γιάννης Μανιάτης : Έχω ένα αυτοκίνητο που όλο όλο τρέχει, και που θα σταματήσει; Τρέχει, τρέχει ο Γιάννης Μανιάτης, κόβει, ράβει, μπαίνει σε όλες τις φάσεις. Πολύ καλή εμφάνιση και πάλι και από μια κακή τοποθέτηση του σώματος δεν χρίστηκε σκόρερ. Του αξίζει ένα γκολ φέτος, το ψάχνει πολύ και βάσει απόδοσης το δικαιούται πέρα για πέρα.

Αριέλ Ιμπαγάσα : Συγκριτικά με τις φετινές εμφανίσεις του, η σημερινή ήταν απ'τις καλύτερες φετινές. Πολύ καλός - όπως και όλη σχεδόν η ομάδα - στο πρώτο μισάωρο, αρκετά καλός στον υπόλοιπο αγώνα και με όρεξη για μπάλα. Πήρε πάντως μια χαζή κίτρινη κάρτα.

Κόλιν Καζίμ-Ρίτσαρντς : Έχει θέληση, δείχνει καλά στοιχεία, είναι φανερά εκτός κλίματος ακόμη. Δεν είχε καλή παρουσία σήμερα. Δεν έχει θέματα φυσικής κατάστασης οπότε λογικά ευελπιστώ πως σύντομα θα ανέβει.

Κέβιν Μιραλάς : Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για τον Βέλγο που πήρε πολλές προσπάθειες, έκανε πλάκα στους αντιπάλους του, έβαλε το γκολάκι του - ενώ θα μπορούσε να βάλει κι άλλα και ήταν μόνιμη πηγή πανικού για την άμυνα της ΑΕΚ. Μακάρι να συνεχίσει έτσι ως το τέλος. Α, και που'σαι Μιραλάς αγόρι μου... Άσε τους πανηγυρισμούς με τα πιστόλια γιατί θα σε δεί ο Μήτρογλας που έχει το copyright και μετά... καλά ξεμπερδέματα.

Ραφίκ Τζεμπούρ : Προσπαθεί να βρεί ρυθμό, καθώς είναι φανερό οτι δεν έχει σχέση με τον Τζεμπούρ του πρώτου γύρου. Αρκούν όμως μερικές επινοήσεις του για να διασπάσει η αντίπαλη άμυνα και αυτό έγινε και σήμερα, αφού παίζοντας πιο πίσω απ'ότι τον έχουμε συνηθίσει άνοιξε χώρους για τον Μιραλάς (κυρίως). Πιστώνεται και την σπουδαία ασίστ στο 2-0.

Τζαμέλ Αμπντούν : Σε γενικές γραμμές πέτυχε στο ρόλο που του ανατέθηκε, να κρατήσει απασχολημένο τον αμυντικό της ΑΕΚ στην πλευρά που κινούταν. Ήταν κινητικός μεν, αλλά επιπόλαιος στην τελική του πάσα.

Φρανσουά Μοδέστο - Χοσέ Χολέμπας : Δεν πρόλαβαν να αγωνιστούν και πολύ και δεν μπορούν να κριθούν.

Δηλώσεις
Ερνέστο Βαλβέρδε : "Κερδίσαμε ένα σημαντικό ματς γιατί ήταν ένα ντέρμπι και έπρεπε να συνεχίσουμε νικηφόρα μετά την επικράτηση επί του ΠΑΟΚ. Ξεκινήσαμε πολύ καλά στα πρώτα 25 λεπτά, πετύχαμε δύο γκολ και είχαμε πολλές ξεκάθαρες ευκαιρίες για να πετύχουμε αυτά τα τέρματα. Στο πρώτο μισάωρο είχαμε τον έλεγχο και ήμασταν κυρίαρχοι. Από το 30' και μετά, όχι και τόσο, αλλά τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν πιο εύκολα για εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς δεν είχε θέαμα. Έγιναν πολλές διακοπές λόγω συνεχόμενων φάουλ. Ο αγώνας δεν είχε ρυθμό σε αυτό το διάστημα. Ούτε κινδυνέψαμε ούτε δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις και για άλλα γκολ μέσα από κάποια γρήγορη αντεπίθεση. Το δεύτερο μέρος δεν είχε τη λάμψη ενός ωραίου θεάματος. Το σημαντικό είναι oi τρεις βαθμοί που χρειαζόμασταν για να διατηρήσουμε τις ελπίδες τίτλου. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι. Αυτήν την εβδομάδα θα συγκεντρωθούμε και στο παιχνίδι του Europa League. Συνειδητά μετά το 2-0, δεν σκεφτόμασταν τη Ρουμπίν. Υποσυνείδητα, ίσως να την σκεφτόμασταν. Προηγηθήκαμε με ξεκάθαρο τρόπο, γρήγορα και εύκολα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ΑΕΚ ανέβασε την άμυνά της, αλλά εμείς δεν διατηρήσαμε το ρυθμό που είχαμε στα πρώτα 25 λεπτά. Σε καμία περίπτωση, το ματς δεν είχε τελειώσει. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να βάλει ένα γκολ και να ξαναμπεί στο ματς. Θέλαμε να το αποφύγουμε.

Πολύ εύκολο δεν είναι να ξεκινάς πάντα τόσο δυνατά και να προηγείσαι 2-0 στο 25'. Πάντα λέω στους παίκτες πως στα πρώτα 20 λεπτά κάθε αγώνα πρέπει να βάζουμε 5 γκολ και μετά να παίζουμε άμυνα, αλλά δεν μου δίνουν σημασία. Ξεκινήσαμε πολύ καλά, στη συνέχεια ήμασταν προσεκτικοί στο παιχνίδι μας, αλλά αυτό που συνέβη απόψε δεν είναι κανόνας ότι πάντα θα συμβαίνει αυτό. Δεν συμφωνώ ότι η ΑΕΚ ήταν αδύναμη. Μέχρι το 2-0 ήμασταν δυνατοί και απειλήσαμε πολλές φορές, αλλά πέρυσι στο αντίστοιχο παιχνίδι είχαμε πετύχει έξι γκολ και είχαμε απειλήσει περισσότερο την αντίπαλη εστία. Η ΑΕΚ Κυνηγούσε τις φάσεις στρατηγικής και δεν ήταν εύκολο παιχνίδι για εμάς. Η ΑΕΚ είναι δυνατή στις στημένες φάσεις και εμείς έπρεπε να είμαστε πολύ προσεκτικοί. Ο Καζίμ έπαιξε το πρώτο του ματς από την αρχή. Είναι δυνατός και γρήγορος ποδοσφαιριστής. Θα μας βοηθήσει πολύ στα παιχνίδια που απομένουν. Όσο για το παιχνίδι με τη Ρουμπίν, είμαστε σε αναμονή. Στη Ρωσία έχει χαμηλή θερμοκρασία και θέλουμε να προσαρμοστούμε στις συνθήκες. Το γήπεδο θα είναι σε καλή κατάσταση και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα. Είναι μία δυνατή ομάδα, που παίζει συνήθως στο Champions League. Είναι δύσκολος αντίπαλος, δυνατός από τη μέση και μπροστά. Είναι μία ομάδα που θέλαμε να αποφύγουμε στην κλήρωση. Τέλος, δεν γνωρίζουμε την κατάσταση των Μιραλάς και Μανιάτη. Πρέπει κι αυτοί από την πλευρά τους να είναι προσεκτικοί. Έχουμε δύο προπονήσεις μπροστά μας για να εκτιμήσουμε την κατάστασή τους".

Νίκος Κωστένογλου : "Δεν δέχομαι ότι αιφνιδιαστήκαμε αλλά σίγουρα μπήκαμε νωθρά. Ξέραμε πως ο Ολυμπιακός θα μπει δυνατά, αλλά εμείς δεν είχαμε καλό ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στα πρώτα 15 λεπτά. Εμείς είχαμε μια ευκαιρία και με τον Λυμπερόπουλο, που θα μπορούσαμε να μειώσουμε στο σκορ. Στο δεύτερο ματς ισορροπήσαμε το παιχνίδι, είχαμε και μια ακόμη ευκαιρία με τον Σιαλμά. Στη συνολική εικόνα μπορούμε να πούμε πως ο Ολυμπιακός άξιζε τη νίκη. Προσπαθήσαμε αλλά αυτό δεν έφτανε. Σύντομα θα ξεχάσουμε αυτό το ματς. Μένουν άλλα 9 παιχνίδια και εμείς θέλουμε να μπούμε στα πλέι οφ. Αυτοί είναι οι ρεαλιστικοί στόχοι μας και πρέπει να δείξουμε σοβαρότητα για να τους πετύχουμε. Οι δυνατότητες της ΑΕΚ, άλλαξαν από τη στιγμή που ήρθα και βελτιωθήκαμε σε αρκετά πράγματα. Οι στόχοι μας είναι να μπούμε στην πεντάδα. Δεν είναι σίγουρο και δεδομένο τίποτα. Η εμφάνιση στο πρώτο 15λεπτο δεν μας αντιπροσωπεύει. Μπορεί να με στεναχωρεί αυτό που θα πω, αλλά ο Ολυμπιακός είναι καλύτερη και ποιοτικότερη ομάδα και όπως ξαναείπα κέρδισε δίκαια. Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Άλλο πως θέλω να παίζει η ΑΕΚ και άλλο ποιες είναι οι δυνατότητες της. Εμείς δεν μπορούμε με κανένα αντίπαλο να ανοιχτούμε γιατί θα κινδυνεύσουμε. Η περσινή αρνητική εικόνα δεν επηρέασε την ομάδα. Είναι μια άλλη σεζόν. Όπως είπα και πριν, δυστυχώς ο Ολυμπιακός είναι ικανότερη ομάδα. Βέβαια, να πω πως όποιος κι αν είναι ο αντίπαλος, πιστεύω πως με υπευθυνότητα και προσήλωση πρέπει να στοχεύουμε στη νίκη. Δεν είχαμε καλή εικόνα στα πρώτα 15 λεπτά, όμως αν θυμηθείτε και πριν το 2-0 είχαμε μια φάση με τον Βάργκας. Αφήνουμε το ματς πίσω, διδασκόμαστε από τα λάθη μας. Δεν μπορώ να μηδενίσω την προσπάθεια των παιδιών, έχουμε καλό κλίμα και θέλουμε να τελειώσουμε με αξιοπρέπεια το πρωτάθλημα. Εγώ είμαι στεναχωρημένος ακόμη κι αν ήξερα πως παίζαμε με τον Ολυμπιακό. Θα πρέπει να έχουμε εγωισμό για να πετύχουμε".

Κόλιν Καζίμ-Ρίτσαρντς : "Είναι φανταστικό το συναίσθημα που ζω στην ομάδα. Ειδικά αυτή την εβδομάδα η αγάπη που εισπράττω από τον κόσμο είναι κάτι το μοναδικό. Όπως και στο ματς με τον ΠΑΟΚ ο ενθουσιασμός μας ήταν αρκετός και στα πρώτα 20 λεπτά τους "σκοτώσαμε". Θα μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλα τέρματα όμως. Είναι κρίμα που δεν το καταφέραμε. Πραγματικά είναι κρίμα γιατί μπορούσαμε. Το παιχνίδι με την Ρουμπίν είναι στο μυαλό μας, φυσικά. Ξέρετε όμως πρέπει όμως κάθε παιχνίδι να το σκεφτόμαστε ξεχωριστά. Μετά από κάθε ματς όμως σίγουρα ανεβαίνει η ψυχολογία όταν κερδίζεις. Οι συνθήκες είναι ακραίες, όμως πρέπει να πάμε εκεί και να δείξουμε τον επαγγελματισμό μας. Αυτό πρέπει να κάνει ένας ποδοσφαιριστής".

Όλοφ Μέλμπεργκ : "Είναι ωραίο συναίσθημα να σκοράρεις σε αυτά τα ματς. Ήταν όπως στην Τούμπα. Σκοράραμε από νωρίς, πιέσαμε στο κέντρο και κάναμε πολλές ευκαιρίες. Στη συνέχεια ωστόσο δεν παίξαμε καλά και έπεσε ο ρυθμός μας. Δεν δεχθήκαμε πίεση πάντως. Πιστεύω πως είναι σημαντικό να μπορείς να κρατάς το αποτέλεσμα ακόμα και όταν δεν παίζεις καλά σε κάποιο διάστημα. Πρέπει όμως να έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια και να μην παίζουμε μόνο για 13-20 λεπτά. Ευτυχώς σκοράραμε από την αρχή όμως. Ρίξαμε τα στάνταρ μας από νωρίς. Το παιχνίδι με τη Ρουμπίν θα είναι δύσκολο. Είναι πολλά χρόνια που έπαιξε τελευταία φορά σε τέτοιες συνθήκες. Συγκεκριμένα ήταν με την Γιουβέντους έναν Δεκέμβριο με την Ζενίτ. Το σημείο που θα μας δυσκολέψει θα είναι ο αγωνιστικός χώρος και οι αναπνοές μας. Πρέπει να προσαρμοστούμε στις συνθήκες στο διάστημα που θα έχουμε μπροστά μας".

Αριέλ Ιμπαγάσα : "Περιμέναμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά δεν εξελίχθηκε έτσι καθώς μας βοήθησε το γρήγορο γκολ. Ήταν καθοριστικός αγώνας για την πορεία του πρωταθλήματος, η νίκη στην Τούμπα μας έδωσε ώθηση και πάμε στο παιχνίδι με την Ρούμπιν με την ίδια συνταγή, που είναι εξίσου σημαντικό ματς".

Παντελής Καφές : "Ο Ολυμπιακός έκανε ότι έπρεπε να κάνει. Μας πίεσε πολύ. Εμείς προσπαθήσαμε με μεγάλες μπαλιές στην αρχή και κάναμε δύο ευκαιρίες με τον Σιαλμά και τον Λυμπερόπουλο. Περιμένουμε να δούμε κι εμείς τι θα γίνει με τα διοικητικά".

Στιβ Μπέλεκ : "Πιστεύω ότι σε δύο λάθη που κάναμε δεχθήκαμε δύο γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Θεωρώ ότι το ποδόσφαιρο δεν παίζεται μόνο από τα δεξιά, είναι ομαδικό άθλημα. Δεν φταίω μόνο εγώ αν μπει κάποιο γκολ από την πλευρά μου. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να μην παίξαμε καλά αλλά στο δεύτερο πιστεύω ότι το ματς ήταν πολύ καλό".

Αντώνης Ρίκκα : "Δεν σκεφτόμασταν το περσινό ματς, αλλά τα δύο γρήγορα γκολ μας δυσκόλεψαν στην τακτική που θέλαμε να ακολουθήσαμε. Ο στόχος μας ήταν να το σταματήσουμε και να βγούμε μπροστά για να σκοράρουμε εμείς. Σε τέτοια παιχνίδια όταν δέχεσαι τόσο γρήγορα γκολ ό,τι κι αν κάνεις τίποτα δεν είναι εύκολο. Θα μπορούσαμε να ξαναμπούμε στον αγώνα και ίσως να το γυρίσουμε στη φάση του Λυμπερόπουλου που ο Μέγιερι έκανε μεγάλη απόκρουση".

Υστερόγραφα
Υ.Γ. 1 : Πίκρα μεγάλη για τους παίκτες της ΑΕΚ, αλλά και για όσους οπαδούς μπορούν να δουν λίγο πιο πέρα απ'τη μύτη τους. Πολλές φορές η αίσθηση οτι ο αντίπαλος μπορεί ανα πάσα στιγμή να σε διασύρει αλλά δε το κυνηγάει γιατί έχει... καλύτερη ασχολία να κάνει, είναι χειρότερη από μια βαριά ήττα. Αυτή ακριβώς την αίσθηση ένιωθαν σήμερα οι παίκτες της ΑΕΚ και ήταν προφανές. Στο 5ο λεπτό το σκορ  θα μπορούσε ήδη να είναι 2 με 3-0 και το ημίχρονο να'χει κλείσει στα 4 τεμάχια. Κάθε φορά που ο Ολυμπιακός κλιμάκωνε λίγο την πίεση και άρχιζαν να μαρκάρουν οι παίκτες μας, έβλεπες την τρικυμία στον περιπλανώμενο θίασο του Αγκόπ : Η μπάλα όπου να'ναι, λογομαχίες μεταξύ τους, αδυναμία να αλλάξουν μισή πάσα και ο Κωστένογλου από τον πάγκο να ψιθυρίζει το "Σώσον Κύριε τον λαόν σου και ευλόγησον την κληρονομίαν σου". Κάτι που μπορεί να είναι hint για να πας στον παράδεισο, αλλά για να κερδίσεις τον Ολυμπιακό του πρώτου ημιώρου χρειάζεται και λίγο... free will. Και σε αυτό το σημείο, αποδείχθηκε πόσο μικρότερη ήταν η ΑΕΚ απ'τον Ολυμπιακό.

Υ.Γ. 2 : Ο πάτερ-Κωστένογλου παρουσίασε έναν επαναστατικό τρόπο ανάπτυξης για την ΑΕΚ σήμερα, με δεκάρι τον Αραμπατζή. Ο τρόπος ανάπτυξης της ΑΕΚ ήταν ο εξής : Ο Μάκος στον Βάργκας, ο Βάργκας στον Μανωλά, ο Μανωλάς στον Αραμπατζή, ο Αραμπατζής γιόμα. Υπήρχε και το εναλλακτικό πλάνο... Ο Βάργκας στον Μάκο, ο Μάκος στον Καφέ, ο Καφές στον Αραμπατζή και ο Αραμπατζής γιόμα (για να μπερδεύονται οι αντίπαλοι), ενώ αν δεν τους έβγαιναν οι αυτοματισμοί ενεργοποιούταν το backup plan : Ο Λυμπερόπουλος πήγαινε στον διαιτητή και διαμαρτυρόταν, ενώ για να είναι δύσκολο το μαρκάρισμα τους άλλαζε θέση στις διαμαρτυρίες με τον Δέλλα.

Υ.Γ. 3 : Είδαμε σήμερα Ολυμπιακό, τον καλό Ολυμπιακό, για ένα μισάωρο και για μια ώρα μοντάζ από αριστουργήματα του ποιοτικού κινηματογράφου σε στυλ "Τοπίο στο χιόνι", "Μπουγάτσα στο δρόμο", "Η τυρόπιτα που τρώγαμε και οι τρείς" και λοιπά. Δεν νομίζω να παραπονεθεί πάντως και κανείς γι'αυτό. Εντάξει, σαφώς και θα θέλαμε - ειδικά με το σκορ στο 2-0 από το 25λεπτο - να βλέπουμε το ταξίμετρο στο Καραϊσκάκη να χρεώνει διπλή ταρίφα, ραντεβού και πτώση σημαίας παράλληλα, αλλά υπάρχει και το παιχνίδι της Τρίτης με τη Ρουμπίν.

Υ.Γ. 4 : Για την ομάδα δεν χρειάζονται ιδιαίτερες επισημάνσεις... Στα θετικά, το γεγονός οτι η ομάδα αποκτά αυτοπεποίθηση ξανά και της βγαίνει στο γήπεδο - έστω και κατά διαστήματα. Στα αρνητικά, το γεγονός οτι "χαρίζουμε" χώρο και χρόνο στον αντίπαλο αν πάρουμε προβάδισμα. Θετικό το οτι έχει ανέβει πολύ ο Μιραλάς, θετικό και το οτι η άμυνα - μετά την κακή παρένθεση του Ιανουαρίου - κρατάει εύκολα το "μηδέν" πίσω. Αρνητικό που ο ψοφοδεής βάζελος είναι μπροστά μας, αλλά έχουμε άλλη μια ευκαιρία να το ανατρέψουμε αυτό.

Υ.Γ.  5 : Το σημαντικό επί της παρούσης είναι η επιστροφή του "εκρηκτικού μισάωρου" του ξεκινήματος. Κάτι που έλειψε από τα μέσα Δεκεμβρίου και στοίχισε. Ας ελπίσουμε οτι θα σταματήσει και το πανηγύρι με τους τραυματισμούς και όλα θα πάνε καλά ως το τέλος της χρονιάς.

Υ.Γ. 6 : Και για να είμαι ειλικρινής, με διασκεδάζει εξίσου με την περυσινή εξάρα η γεύση που άφησε το σημερινό ματς, κυρίως στους αντιπάλους μας : "Κατακαημένο ΑΕΚάκι, για εξάρες σε έχω πάλι, αλλά ας όψεται η βόλτα στη Μόσχα". Να δω τώρα τι θα ανακαλύψουν κι αυτοί. Πόσα πέναλτι θα ζητήσουν, πόσα οφσάιντ, πόσα ανάποδα φάουλ, πόσο αντικανονικά ήταν τα δύο γκολ γιατί δεν είχε προλάβει να πέσει ο Αραμπατζής.

Υ.Γ. 7 : Λεονάρντο στον Ολυμπιακό; Νιάου βρε γατούλα... Αν θέλαμε κάποιον να εκτελεί τα στημένα, κρατάγαμε και τον Βάσκο Λάκη Γαβαλά στην ομάδα. Επίσης, βλέποντας τον Ρότζερ Γκερέιρο, θυμάμαι πριν τρία-τέσσερα χρόνια που προσπαθούσαν κάτι μανατζαραίοι να μας τον πλασάρουν ως τον αντικαταστάτη του Τζόρτζεβιτς. Μιλάμε όχι για παλτό, αλλά για χλαίνη.

Υ.Γ. 8 : Κάθε φορά που ακούω αυτό το "Φίλαθλοι... Όχι καπνογόνα, όχι κροτίδες, προστατέψτε την ομάδα μας", μου έρχεται στο μυαλό το "Όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά, σε θάλασσες και ακτές". Άσχετο, αλλά ήθελα να το πω.

Υ.Γ. 9 : Να βγουν τώρα οι γιωτάδες να μας πουν οτι μετά τον ΠΑΟΚ, έστησε κώλο και η ΑΕΚ. Και μετά να βγάλει ανακοίνωση και κανένας σύνδεσμος της ΑΕΚ. Και μετά όλοι μαζί να κατηγορήσουν τον Κωστάκη τον Μανωλά ως κρυφογαύρο, που έδωσε το παιχνίδι γιατί θέλει να'ρθει στον Ολυμπιακό.

Υ.Γ. 10 : ... ο οποίος Μανωλάς τσακώθηκε με τον Γιάννη Μανιάτη στο τέλος του ματς. Οι δύο παίκτες αντάλλαξαν... γλυκόλογα, με τον Μανωλά  να μπαίνει στο πούλμαν της ομάδας του και τον Μανιάτη να πηγαίνει στο πούλμαν της ΑΕΚ και να του φωνάζει "Κατέβα κάτω". Σιγά μην κατέβαινε. Στη μέση μπήκαν οι Τοροσίδης και Δέλλας και το συμβάν τελείωσε εκεί. Δε σου έφτασε το... ξερό διπλό ρε Κωστάκη, ήθελες κι άλλο;

Υ.Γ. 11 : Κλείνοντας, να πω οτι εκείνο το 4-0 του... Ζούλιο Σέζαρ το 2008 και όσα γραφικά ακολούθησαν, θα τα μετανιώνουν κάθε χρονιά που θα έρχονται στο Καραϊσκάκη. Αν εν τω μεταξύ δεν φαλιρίσουν και καταλήξουν να παίζουν με τον Πανθησειακό και τον ΑΟ Πεύκης. Που μεταξύ μας, ίσως είναι και πιο φιλεύσπλαχνη μοίρα, απ'το να τους βάζουμε κάθε χρόνο δυό γκολ στο μισάωρο και να τους δουλεύει μετά ένα γήπεδο ολόκληρο...

Υ.Γ. 12 : 31 χρόνια πριν, στο ίδιο γήπεδο, με τον ίδιο αντίπαλο, μια μεγάλη νίκη μετατράπηκε σε τραγωδία. Για το τέλος, θα αρκεστώ να πω "αιωνία η μνήμη - ΑΘΑΝΑΤΟΙ" για τα παιδιά που χάθηκαν.Όπως είχα γράψει και στο FB μου προχθές, ο καλύτερος φόρος τιμής σε αυτούς που χάθηκαν, είναι να εκλείψουν η γραφικότητα και οι υπερβολές...