14 Φεβ 2012

Ρουμπίν Καζάν-Ολυμπιακός 0-1 : Και με χιόνια και με κρύα...

Μεγάλο "διπλό" στο παγωμένο Λουζνίκι πήρε ο Ολυμπιακός με γκολ του Νταβίδ Φουστέρ στο 71ο λεπτό. Καλύτερη η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο μπορούσε να τελειώσει νωρίτερα το ματς, ενώ στο δεύτερο άφησε χώρο στους Ρώσους που προσπάθησαν, αλλά δεν μπόρεσαν. Μορφή του ματς ο Ρόι Κάρολ που μπήκε στον αγώνα ελάχιστα μετά το γκολ αφού αποβλήθηκε ο Μπάλας Μέγκιερι και απέκρουσε το πέναλτι του Νάτσο, διατηρώντας το "χρυσό" 0-1 που μας δίνει προβάδισμα για την πρόκριση. Όλα καλά με τον Μέλμπεργκ που χτύπησε με τον Μέγκιερι, έπαθε βαριά διάσειση και μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο, αφού δε μπορούσε να θυμηθεί ούτε το όνομα του!
Ο αγώνας
Με το γνωστό φετινό 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό στο παγωμένο Λουζνίκι ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Στα δοκάρια κάθησε ο Μπάλας Μέγκιερι, στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά ξεκίνησαν οι Βασίλης Τοροσίδης - Όλοφ Μέλμπεργκ - Ιβάν Μαρκάνο και Χοσέ Χολέμπας, σε ρόλο κεντρικών χαφ ξεκίνησαν οι Πάμπλο Ορμπαΐθ και Γιάννης Μανιάτης με τον Ζαν Μακούν σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους, έχοντας τους Νταβίδ Φουστέρ δεξιά, Κέβιν Μιραλάς αριστερά και Ραφίκ Τζεμπούρ στην κορυφή της επίθεσης. Από πλευράς Ρουμπίν Καζάν, ο προπονητής των Ρώσων, Μπερντίεβ, επέλεξε το 3-4-3 και τους Αρλάουκις στα δοκάρια, Νάβας - Σαρόνοφ - Μποτσέτι στην τριάδα της άμυνας, με τους Κούζμιν και Ντιαντιούν στα άκρα να καλύπτουν όλη την πλευρά. Σε ρόλο κεντρικών χαφ οι Νέμοβ και Νάτσο, ενώ στην τριάδα της επίθεσης ξεκίνησαν οι Καραντενίζ, Ριαζάντσεβ και Βαλντές. Στον πάγκο από πλευράς της γηπεδούχου Ρουμπίν έμειναν οι Χατζίτζι, Μπιστρόφ, Κίσλικα, Κβερκβέλια, Ανσάλντι, Κασάεβ και Μάρτινς, ενώ από πλευράς μας οι Ρόι Κάρολ, Τάσος Παπάζογλου, Φρανσουά Μοδέστο, Κόλιν-Καζίμ Ριτσαρντς, Αριέλ Ιμπαγάσα, Τζαμέλ Αμπντούν και Μάρκο Πάντελιτς.

Με το θερμόμετρο να δείχνει αρκετούς βαθμούς κάτω από το μηδέν αν και μεσημέρι, ξεκίνησε το παιχνίδι... Στα πρώτα πέντε λεπτά, οι παίκτες προσπαθούσαν να συνηθίσουν το πλαστικό τερέν και την χαμηλή θερμοκρασία, αλλά από το πεντάλεπτο και μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβαίνει... Στο 6ο λεπτό έγινε το πρώτο σουτ στο ματς και ήταν από πλευράς μας, όταν όταν αρχικά ο Ζαν Μακούν δεν μπόρεσε να περάσει μια κάθετη πάσα για να γίνει αποδέκτης της μπάλας τελικά ο Νταβίδ Φουστέρ που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να κοπεί από την άμυνα της Ρουμπίν. Στο 10ο λεπτό ο Ραφίκ Τζεμπούρ πέρασε μια ωραία σέντρα στην περιοχή των Ρώσων, με τον Γιάννη Μανιάτη όμως να κάνει χέρι και στο 12' είχαμε μια καλή στιγμή, όταν ο Κέβιν Μιραλάς έβγαλε μια ωραία κάθετη μπαλιά στον Τζεμπούρ που έφτασε απέναντι απ'τον Αρλάουκις, αλλά άνοιξε πολύ τη μπάλα η οποία στη συνέχεια κατέληξε πλάγιο άουτ.

Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα για την Ρούμπιν στο 14ο λεπτό, όταν ο Νέλσον Βαλντές δοκίμασε ένα σουτ έξω απ'την περιοχή το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Μπάλας Μέγκιερι ενώ στο 15' ο Γιάννης Μανιάτης βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ των Ρώσων. Ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει να κυριαρχεί πλήρως στο γήπεδο και στο 17 έπειτα από μια ωραία συνεργασία των Μακούν - Μιραλάς και σέντρα του δεύτερου, η μπάλα πήγε προς τον Ραφίκ Τζεμπούρ που δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά για να χαθεί έτσι μια πολύ καλή ευκαιρία. Στο 18' είχαμε ένα νέο σουτ από τον Χοσέ Χολέμπας λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας της Ρουμπίν και στο 19' ο Καραντενίζ είδε την κίτρινη κάρτα για για φάουλ στον Τοροσίδη.

Ο Ολυμπιακός είχε αναλάβει τα ηνία του ματς και έβγαινε στην επίθεση με καλές προϋποθέσεις, ενώ οι Μακούν - Μανιάτης - Ορμπαΐθ είχαν κερδίσει κατά κράτος τους αντιπάλους τους. Στο 21ο λεπτό όμως είχαμε μια μεγάλη λαχτάρα, καθώς σε σέντρα στην περιοχή μας ο Μπάλας Μέγκιερι έκανε έξοδο, έδιωξε με γροθιές αλλά "πήρε παραμάζωμα" τον Όλοφ Μέλμπεργκ που σωριάστηκε στο έδαφος. Ο παίκτης για λίγα δευτερόλεπτα δεν κινούταν, με το ιατρικό τιμ να σπεύδει να δεί την κατάσταση του. Μετά από μια μικρή διακοπή και ένα τετράλεπτο που ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με 10 παίκτες, ο Σουηδός μπήκε ξανά στον αγώνα για να συνεχίσει, αλλά δεν κατάφερε να παραμείνει περισσότερο από 10 λεπτά αφού ήταν προφανές οτι αλλού πατούσε, αλλού βρισκόταν. Έτσι, στο 32ο λεπτό, ο Ερνέστο Βαλβέρδε αναγκάστηκε να τον αντικαταστήσει με τον Τάσο Παπάζογλου.

Η Ρουμπίν κέρδισε φάουλ στο 35' το οποίο εκτέλεσε απ'ευθείας ο Νάτσο, για να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Μέγκιερι. Το ημίχρονο έκλεισε με δύο καλές στιγμές για την ομάδα : Στο 40' όταν ο Τζεμπούρ βγήκε σε θέση βολής, προσπάθησε να σουτάρει αλλά πρόλαβε και έβαλε την ύστατη στιγμή την προβολή ο Νάβας, για να μπλοκάρει τελικά και να τελειώσει τη φάση ο Αρλάουκις. Τέλος, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Ραφίκ Τζεμπούρ και πάλι βρέθηκε σε καλή θέση έπειτα από μια προσπάθεια του Κέβιν Μιραλάς, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει, κλείστηκε και έχασε τελικώς τη μπάλα. Σκορ ημιχρόνου 0-0 με τον Ολυμπιακό να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του και να δείχνει οτι είναι η ομάδα που έχει τις περισσότερες πιθανότητες να σκοράρει στο παγωμένο Λουζνίκι...

Ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο με αλλαγή για τη Ρουμπίν, με τον Ανσάλντι να αντικαθιστά τον Ντιαντιούν. Η Ρουμπίν έχασε μεγάλη ευκαιρία με το ξεκίνημα, όταν στο 48' ο Νέλσον Βαλντές επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Μέγκιερι σε εντυπωσιακή απόκρουση. Η απάντηση από πλευράς μας ήρθε στο 51' με τον Τοροσίδη να περνάει μια σέντρα από δεξιά και τους Μακούν - Τζεμπούρ να μην προλαβαίνουν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 56ο λεπτό είδε την κίτρινη κάρτα ο Κέβιν Μιραλάς για φάουλ, ενώ η Ρουμπίν έδειχνε γενικώς πιο δραστήρια και είχε πάρει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, με τον Ολυμπιακό να έχει αφήσει χώρο και να προσπαθεί να "χτυπήσει" στην αντεπίθεση. Στο 67' επικράτησε σύγχυση στην περιοχή μας μετά από εκτέλεση φάουλ του Νάτσο στην καρδιά της άμυνας μας, με τον Μπάλας Μέγκιερι να βγαίνει και να καθαρίζει τη φάση.

Με την πάροδο του 15λέπτου στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανακτήσει σιγά σιγά τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής. Στο 69ο λεπτό ο Νάτσο είδε κίτρινη κάρτα και στο 70' χάσαμε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθούμε, όταν έπειτα από γέμισμα στην περιοχή της Ρουμπίν, ο Βασίλης Τοροσίδης σηκώθηκε ψηλότερα απ'όλους και έπιασε την κεφαλιά, η οποία σταμάτησε στο δοκάρι του Αρλάουκις! Στην επαναφορά, ο τερματοφύλακας της Ρουμπίν με δυσκολία κατάφερε να διώξει σε κόρνερ τη μπάλα. Από την εκτέλεση του κόρνερ όμως, ήρθε το γκολ για το Θρύλο : Η εκτέλεση του κόρνερ έφερε τη μπάλα στην καρδιά της άμυνας των Ρώσων, κανείς δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα και ο Νταβίδ Φουστέρ με σουτ με το δεξί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Νάτσο πάνω στη γραμμή να αποκρούσει. 0-1 ο Θρύλος 20 λεπτά πριν το τέλος του ματς!

Τα επόμενα 5 λεπτά ήταν άκρως δραματικά... Με τη σέντρα, ο Νέμοβ έβγαλε μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας μας, οι Μαρκάνο και Παπάζογλου αιφνιδιάστηκαν και είδαν τον Καραντενίζ να βγαίνει στην πλάτη τους και ο Μπάλας Μέγκιερι επιχείρησε έξοδο. Ο Ούγγρος τερματοφύλακας έπεσε στα πόδια του Καραντενίζ, δεν φάνηκε καθαρά να βρίσκει τον παίκτη της Ρουμπίν, με τον διαιτητή του αγώνα όμως να έχει διαφορετική άποψη και να καταλογίζει πέναλτι. Και όχι μόνο αυτό, αλλά να δείχνει και την κόκκινη κάρτα στον Μέγκιερι! 74ο λεπτό και αναγκαστική αλλαγή για τον Βαλβέρδε που απέσυρε τον σκόρερ, Νταβίδ Φουστέρ για να περάσει στη θέση του τον Ρόι Κάρολ, που θα έκανε το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο Κάρολ πήρε θέση κάτω απ'τα δοκάρια, περιμένοντας τον Νάτσο που θα εκτελούσε το πέναλτι. Ο παίκτης της Ρωσικής ομάδας πήρε φόρα, εκτέλεσε ωραία στην αριστερή γωνία όμως ο ΒορειοΙρλανδός γκολκίπερ με εξαιρετική επέμβαση απέκρουσε το πέναλτι του Νάτσο κρατώντας το "μηδέν" πίσω, με τους συμπαίκτες του να γίνονται ένα κουβάρι και να τον αγκαλιάζουν!

Η απώλεια του πέναλτι τσάκισε οριστικά την ψυχολογία της Ρουμπίν, ανεβάζοντας παράλληλα στο ζενίθ τη δική μας. Αν και αγωνιζόμασταν πλέον με 10 παίκτες, αυτό δε φαινόταν στον αγωνιστικό χώρο. Φτάσαμε στο 82ο λεπτό με τις δύο ομάδες να κάνουν από μια αλλαγή, με τον Βαλβέρδε να αντικαθιστά τον Τζεμπούρ με τον Μοδέστο, ενώ ο Μπερντίεβ απέσυρε τον Νέλσον Βαλντές για να βάλει τον Μάρτινς. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρώσος τεχνικός έκλεισε τις αλλαγές του, με τον Κασάεβ να αντικαθιστά τον Ριαζάντσεβ. Στο 85ο λεπτό ο Ιβάν Μαρκάνο είδε την κίτρινη κάρτα ενώ τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν ήσυχα για τον Θρύλο που πήρε σπουδαίο διπλό στην παγωμένη Μόσχα, βάζοντας τα θεμέλια για την πρόκριση στους "16" του Europa League.

Κριτική
Μπάλας Μέγκιερι : Είχε καλή παρουσία στον αγώνα μέχρι τη στιγμή που αποβλήθηκε. Σταθερός σε όλες του τις επεμβάσεις, πιστώνεται και τη μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Βαλντές. Άλλη μια καλή εμφάνιση από τον Ούγγρο τερματοφύλακα.

Βασίλης Τοροσίδης : Παραφωνία στο πρώτο ημίχρονο, κάπως καλύτερος στο δεύτερο. Βοήθησε κι αυτός σημαντικά στο τελευταίο μισάωρο του ματς.

Όλοφ Μέλμπεργκ : Να'ναι καλά το παλικάρι και να επιστρέψει γερός και γρήγορα μετά τη σύγκρουση του με την τρίφυλλη ντουλάπα. Ευτυχώς βγήκε από το νοσοκομείο και ταξίδεψε με την ομάδα για την Αθήνα. Όσο αγωνίστηκε δεν είχε προβλήματα στο χώρο ευθύνης του.

Ιβάν Μαρκάνο : Αν και σαν στόπερ έχει αποδείξει οτι περισσότερο επιζήμιος είναι παρά χρήσιμος, σήμερα έκανε μια - σε γενικές γραμμές - καλή εμφάνιση. Τα πήγε καλά στο μαρκάρισμα του Βαλντές, έχει σαν ψεγάδια πάντως τη φάση του 48' που έχασε τον Παραγουανό αλλά και τη φάση του πέναλτι που δεν συννενοήθηκε καλά με τον Παπάζογλου. Σήμερα ήταν απ'τις καλές του ημέρες και βοήθησε.

Χοσέ Χολέμπας : Κανένα πρόβλημα στο χώρο ευθύνης του - έλειψαν μεν οι επελάσεις του, αφού περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο, αλλά τα κατάφερε μην αφήνοντας να δημιουργηθούν επικίνδυνες καταστάσεις από την πλευρά του.

Πάμπλο Ορμπαΐθ : Πολύ καλός ως "κουμανταδόρος" μπροστά από τους στόπερ και πίσω από τον Γιάννη Μανιάτη, κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο στη μεσαία γραμμή και βοήθησε σημαντικά στο τελευταίο 20λεπτο που παίζαμε με 10.

Γιάννης Μανιάτης : Είναι κρίμα που δε του "βγαίνει" με το γκολ, του αξίζει να σκοράρει με την ερυθρόλευκη. Πολύ τρέξιμο, πιεστικό μαρκάρισμα, εξαιρετική συνεργασία με τους συμπαίκτες του και σήμερα - ότι σταθερά μας δείχνει εδώ και αρκετό καιρό. Πολύ καλός και πάλι.

Νταβίδ Φουστέρ : "Συμπαθητική" εμφάνιση σε γενικές γραμμές, με πολύ τρέξιμο και πίεση μεν αλλά ελάχιστες καλές στιγμές. Βέβαια όταν μέσα στις ελάχιστες καλές στιγμές είναι και το "χρυσό" γκολ της νίκης, δε μπορείς να τον πείς και "μέτριο", εξ'ου και το "συμπαθητική εμφάνιση".

Ζαν Μακούν : Από τους κύριους παράγοντες που το κέντρο μας στο πρώτο ημίχρονο είχε κυριαρχήσει πλήρως στον αγωνιστικό χώρο. Τρέξιμο, πρεσάρισμα, σωστές μεταβιβάσεις και πάθος συνέθεσαν την εικόνα του στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο χωρίς να είναι κακός, έδειξε να μένει από δυνάμεις και άρχισαν τα μικρολάθη και οι επιπολαιότητες. Το πρόσημο της παρουσίας του είναι θετικό, φυσικά.

Κέβιν Μιραλάς : Ομοίως με τον Μακούν. Ένα "καλό" ημίχρονο είχε και ο Βέλγος, αφού στο πρώτο πονοκεφάλιαζε συνεχώς την άμυνα των Ρώσων, στο δεύτερο αν και ήταν δραστήριος, έδειξε να έχει μείνει από ανάσες. Σε γενικές γραμμές, μια ακόμη καλή εμφάνιση από τον Βέλγο.

Ραφίκ Τζεμπούρ : Ο "τρομοκράτης" προσπαθεί, ψάχνει το γκολ, αλλά προς το παρόν αυτό δεν έρχεται. Κράτησε απασχολημένους τους αμυντικούς της Ρουμπίν και αν είχε καλύτερη θέση θα είχε σκοράρει σίγουρα. Δείχνει να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του και λογικά θα ανεβαίνει συνεχώς. Αν του μείνει μυαλό στο κεφάλι βέβαια με όλα αυτά που ακούγονται για Μαρσέιγ κλπ.

Τάσος Παπάζογλου : Βουτιά στα βαθιά για τον Παπάζογλου που βρέθηκε να μπαίνει από το 30ό λεπτό στο ματς, αλλά με εξαίρεση μια-δυό φάσεις τα πήγε πολύ καλά, έχοντας μάλιστα και μια σωτήρια επέμβαση στο τέλος του ματς.

Ρόι Κάρολ : Ίσως είναι υπερβολικό, αλλά έστω κι έτσι, μπορώ να πω οτι από το πρώτο λεπτό που αγωνίστηκε ο ΒορειοΙρλανδός έβγαλε τα λεφτά της μεταγραφής του. Τεράστια απόκρουση με το που κάθησε στα δοκάρια και χάρισε επί της ουσίας το "διπλό" στην ομάδα. Έστω και αν δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτε άλλο ως το τέλος, λόγω της συγκυρίας κερδίζει δικαιωματικά τον τίτλο του MVP.

Φρανσουά Μοδέστο : Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί. Στο 10λεπτο που αγωνίστηκε αντικατέστησε τον Τζεμπούρ και βοήθησε στην αμυντική λειτουργία της ομάδας.

Δηλώσεις
Ερνέστο Βαλβέρδε : "Σήμερα καταφέραμε να κερδίσουμε ένα ματς για το οποίο δουλέψαμε πολύ. Πιστεύω ότι η νίκη μας άξιζε, ιδιαίτερα σε συγκεκριμένες φάσεις του αγώνα. Πιστεύω στο πρώτο ημίχρονο μπορούσαμε να σκοράρουμε. Στο τέλος δυσκολευτήκαμε αρκετά επειδή μείναμε με δέκα παίκτες. Πιστεύω ότι παρόλο που κάναμε ένα καλό παιχνίδι και πήραμε ένα θετικό αποτέλεσμα, τίποτα δεν έχει κριθεί όσον αφορά στην πρόκριση. Έχουμε ακόμα έναν επαναληπτικό στην έδρα μας. Η ομάδα μας ήρθε με την πρόθεση να σκοράρει. Το εκτός έδρας γκολ σημαίνει πολλά για νοκ άουτ ματς. Αυτό προσπαθήσαμε να κάνουμε. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας, πιστεύω ότι μπήκαμε από την αρχή πολύ καλά. Η Ρούμπιν είναι ομάδα οργανωμένη. Τώρα αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να εκτιμήσω τι έκανε καλό ή άσχημο η Ρούμπιν. Εστιάζω στο τι έκανε η δική μου ομάδα. Αυτό που μας απασχολούσε περισσότερο, είναι ότι μιλούσαμε πολύ για τον καιρό και το μυαλό μας ήταν στο αν θα αναβληθεί ο αγώνας ή όχι. Δεν συγκεντρωνόμασταν στον αντίπαλο. Είναι αλήθεια πώς πριν από δύο μέρες ήταν υπερβολικά κακές οι θερμοκρασίες. Σήμερα έκανε κρύο, αλλά δεν ήταν κάτι ακραίο κατά τη γνώμη μου. Είναι καλύτερο να παίζεις με 12 και όχι με -12. Το γήπεδο ήταν σε καλή κατάσταση. Σίγουρα όμως θα έπρεπε να συγκεντρωθούμε στο αγωνιστικό κομμάτι και στον αντίπαλο.

Όσον αφορά στην Ρούμπιν, είναι μία ομάδα οργανωμένη και πολύ δυνατή. Σήμερα μπορεί να ήμασταν εμείς πολύ καλοί, αλλά ακόμα δεν έχει κριθεί κάτι. Δεν έχω επαναπαυτεί απέναντι στη Ρούμπιν. Ίσως επειδή είναι εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων, είναι ένα μειονέκτημα. Εμείς έχουμε περισσότερο ρυθμό επειδή παίζουμε στο πρωτάθλημα. Θα πρέπει όμως να περιμένουμε και τον επαναληπτικό για να δούμε ποιος θα προκριθεί. Ο στόχος μας αυτή τη στιγμή δεν είναι αν θα φτάσουμε στον τελικό, αλλά να πάρουμε την πρόκριση. Μέχρι να έρθει όμως αυτή η πρόκριση, έχουμε πολλά ακόμα να δούμε. Ο λόγος για τους οποίους διάλεξα τους Μακούν και Φουστέρ, είναι γιατί έχουμε πολλούς ποδοσφαιριστές που όλοι αξίζουν να παίζουν και όλοι δικαιούνται να πάρουν θέση στην ομάδα. Εχουμε αρκετούς ποδοσφαιριστές και δεν χρειάζεται να παίζουν κάθε Κυριακή. Ο Ιμπαγάσα παίζει συνεχώς στα τελευταία ματς. Είμαι ευχαριστημένος και από τον Παπάζογλου που του έτυχε να παίξει σε μία καθοριστική στιγμή. Είμαι φυσικά και από τον Ρόι Κάρολ που τα πήγε πολύ καλά σε μία επίσης καθοριστική στιγμή. Η ομάδα δεν αποτελείται από τους έντεκα που παίζουν κάθε αγωνιστική, αλλά από πολλούς ποδοσφαιριστές. Όλοι μπορούν να βοηθήσουν. Η αλήθεια είναι πώς είμαστε σε μία πολύ σημαντική στιγμή της χρονιάς, γιατί παίξαμε δύσκολα ματς στο πρωτάθλημα. Εχουμε πολλά δύσκολα ματς στο πρωτάθλημα και επίσης παίξαμε την πρόκριση για το Γιουρόπα Λιγκ. Θα θέλαμε να συνεχίσουμε τις καλές εμφανίσεις. Πάντα για να κερδίζεις ένα ματς το πρώτο βήμα είναι να μην δέχεσαι γκολ. Το καταφέραμε και θέλουμε να συνεχίσουμε αυτές τις εμφανίσεις. Στο ποδόσφαιρο δεν σταματάει ποτέ αυτό. Την άλλη εβδομάδα έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι και θέλουμε να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό."

Κούρμπαν Μπερντίεβ : "Όπως είπα και πριν από το ματς, ο Ολυμπιακός ρολάρει καλύτερα, κάθε ματς είναι και δυνατότερος. Από το πρώτο λεπτό έδειξε ότι είναι πιο δυνατός και πιο γρήγορος. Τίποτα όμως δεν έχει τελειώσει και θα προσπαθήσουμε στην Αθήνα να κάνουμε το καλύτερο δυνατό για να πάρουμε εμείς την πρόκριση. Υπήρχε ένα κενό στο κέντρο που δεν μπορούσε να καλυφθεί. Θα ψάξουμε έναν καλό παίκτη για να καλύψει το κενό. Δεν ξέρω αν θα το καλύψουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ισορροπήσαμε το ματς, αλλά αυτό είχε να κάνει και με το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έπαιζε με έναν παίκτη λιγότερο. Είχαμε παίξει κάποια ματς, αλλά όχι σε τόσο δυνατή ένταση και ρυθμό όπως αυτό με τον Ολυμπιακό. Είναι πολύ δύσκολο, αλλά πιστεύω ότι δεν ήταν τα κενά αυτά που οδήγησαν στην ήττα, αλλά οι προσωπικές μονομαχίες. Ο Ολυμπιακός είχε δυνατό πρέσινγκ από το πρώτο λεπτό. Το περιμέναμε, αλλά φάνηκε ότι δεν μπορούσαμε να αντεπεξέλθουμε. Ο Νάτσο εκτέλεσε το πέναλτι γιατί είναι επιλογή μου να εκτελεί αυτός τα πέναλτι. Αυτός θα εκτελέσει και τα επόμενα".

Νταβίδ Φουστέρ : "Είναι σημαντικό ότι καταφέραμε να πετύχουμε γκολ εκτός έδρας, αλλά αυτό μας εξασφάλισε ένα πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς και όχι την πρόκριση. Το γκολ αυτό είναι από τα πιο σημαντικά της καριέρας μου, είναι σίγουρα διαφορετική εμπειρία να σκοράρεις με τόσο κρύο. Δεν μπορείς να αναπνέεις σωστά και κουράζεσαι πιο γρήγορα από ότι σε κανονικές συνθήκες. Είναι πολύ δύσκολο μεν να συγκεντρωθείς στο πρωτάθλημα όταν υπάρχει ο στόχος της καλής πορείας, αλλά πάνω από όλα είναι ο τίτλος στην Ελλάδα".

Τάσος Παπάζογλου : "Έκανα λίγο ζέσταμα και μπήκα μέσα γρήγορα αφού δεν μπορούσε να συνεχίσει ο Όλοφ. Με τον Μαρκάνο δεν θυμάμαι να έχουμε παίξει πάλι μαζί σε επίσημο παιχνίδι. Στα φιλικά σίγουρα. Μου αρέσουν τα παιχνίδια αυτά και δεν το σκέφτηκα καθόλου. Ευχαριστώ τον προπονητή μου που μου έδωσε την ευκαιρία να παίξω. Έδωσα ότι μπορούσα για να φτάσουμε σε αυτή τη μεγάλη νίκη. Υπάρχει ένα παιχνίδι ακόμη, αλλά μέσα στο γήπεδό μας δεν έχουμε να φοβηθούμε κανέναν, το έχουμε δείξει και στο Champions League. Ήταν αρκετά δύσκολα στην αρχή με το κρύο. Στην συνέχεια πέρασαν τα λεπτά, ζεσταθήκαμε και όλα ήταν καλύτερα. Εφόσον πηγαίναμε καλά στο πρώτο ημίχρονο απλώς θέλαμε να συνεχίσουμε έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο".

Ρόι Κάρολ : "Ήξερα ότι θα προσπαθήσει να με νικήσει στην αριστερή γωνία. Επίσης, το ίδιο μου είπε και ο προπονητής. Έτσι, πήρα την ευκαιρία και έπεσα γρήγορα στη γωνία. Ήμουν τυχερός".

Νάτσο : "Δεν κάναμε καλό παιχνίδι, διαλέξαμε τον λάθος δρόμο για να αντιμετωπίσουμε τον Ολυμπιακό και γνωρίσαμε την ήττα. Πάντα σε ένα άσχημο αποτέλεσμα ψάχνουμε δικαιολογίες, μια από αυτές μπορεί να είναι ο συνθετικός χλοοτάπητας που δεν βοηθά να παίζεις όπως θες. Ωστόσο, δεν ήταν η βασική δικαιολογία που χάσαμε. Παίξαμε σε ένα άδειο γήπεδο, ωστόσο είμαι ευγνώμων για τους οπαδούς μας που ήρθαν στη Μόσχα. Ο Ολυμπιακός είναι μια δυνατή ομάδα, με πολύ καλό ρυθμό και το απέδειξε στο ματς, ωστόσο τώρα πρέπει να μιλάμε για την ομάδα μας. Το χαμένο πέναλτι επηρέασε το ματς και φυσικά ο επαναληπτικός θα είναι διαφορετικός. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Κάρολ, που έπιασε ένα όχι κακό πέναλτι".

Νέμοβ : "Νομίζω ότι αξίζαμε να πάρουμε την ισοπαλία. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί αλλά στο δεύτερο ανεβάσαμε στροφές. Γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν λάθος σε όλα. Όσον αφορά τις καιρικές συνθήκες και για μας ήταν ασυνήθιστες. Τώρα έχουμε τον επαναληπτικό, αλλά θα είναι δύσκολα στην Ελλάδα. Ωστόσο θα δείτε και άλλο ποδόσφαιρο, αφού η θερμοκρασία θα είναι καλύτερη. Ο Ολυμπιακός είναι μια πολύ καλή ομάδα. Το έδειξε και σήμερα. Παράλληλα είχε στα συν ότι το πρωτάθλημα στην Ελλάδα είναι σε πλήρη εξέλιξη".

Υστερόγραφα
Υ.Γ. 1 : Μεγάλο "διπλό" για τον Ολυμπιακό σήμερα, πόσο μάλλον όταν σημειώθηκε σε έναν αγωνιστικό χώρο που σου άφηνε την αίσθηση οτι ανα πάσα στιγμή μπορεί να ακούσεις τη φωνή του Κωστάλα να λέει "Πολύ ωραίο διπλό τόλουπ και φλιπ από τον Ιβάν Μαρκάνο". Σε συνθήκες πρωτόγνωρες για τα Ελληνικά ποδοσφαιρικά δεδομένα, σε ώρα επίσης μη συνηθισμένη και με ένα τερέν-σκοτώστρα, η ομάδα κατάφερε να πατήσει με το ένα πόδι στη φάση των "16". Ναι μεν το γήπεδο έχει ειδικό σύστημα θέρμανσης για τον χλοοτάπητα, αλλά δεν μιλάμε για βροχούλα και χιονάκι. Μιλάμε για συνθήκες snowboarding.

Υ.Γ. 2 : Αήττητη ήταν μέχρι σήμερα στα πέντε ματς που είχε δώσει στη σεζόν η Ρουμπίν. Το γκολ του Φουστέρ τελείωσε το σερί τους, ενώ η επίσκεψη μας στη Μόσχα ήταν η δεύτερη και ήταν επίσης νικηφόρα (Ντιναμό Μόσχας - Ολυμπιακός 1-2). 2 στα 2 λοιπόν στην Ρωσική πρωτεύουσα.

Υ.Γ. 3 : Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και σήμερα. "Μέτρησε" τον αντίπαλο στο ξεκίνημα, είδε οτι μπορεί να κάνει το παιχνίδι της, το έκανε και πήρε μια δίκαιη νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ονειρεύεται ακόμα και οκτάδα. Μέχρι τότε υπάρχει καιρός και πρέπει να βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά : Κλισαρισμένο, αλλά είναι η πραγματικότητα. Στο δεύτερο ημίχρονο δώσαμε χώρο πάλι, αλλά αυτή τη φορά έχουμε το ελαφρυντικό οτι με αυτό το ψοφόκρυο δεν θα ήταν δυνατόν να αντέξουν οι ποδοσφαιριστές.

Υ.Γ. 4 : "Γιατί δεν ξεκίνησε ο Ιμπαγάσα"; Γιατί ο Ιμπαγάσα με ιδανική θερμοκρασία και γήπεδο - χαλί, βγάζει 60-70 λεπτά αγώνα. Σε πλαστικό τερέν με μείον τρεχαγύρευε βαθμούς, θα είχε "τελειώσει" από το ματς στο πρώτο τέταρτο. Σωστές οι επιλογές του Βαλβέρδε που πόνταρε στα πνευμόνια των Φουστέρ - Μακούν - Μανιάτη και στη δυνατότητα του Ορμπαΐθ να παίζει σαν 'Anchorman', κέρδισε το κέντρο και μαζί με αυτό και το παιχνίδι.

Υ.Γ. 5 : Μεγάλο χουνέρι πήγαμε να πάθουμε με τον Μέλμπεργκ, που συγκρούστηκε με την ντουλάπα την τρίφυλλη (πιο σωστά, έπεσε πάνω του η ντουλάπα) και ισοπεδώθηκε. Μας κοψοχόλιασε ο Σουηδός που σωριάστηκε ακίνητος στο χορτάρι και έπρεπε να περιμένουμε λίγο πριν επανέλθουν οι παλμοί μας στο φυσιολογικό. Βαριά διάσειση λέει και αμνησία είχε πάθει από το χτύπημα, αφού δεν θυμόταν ούτε πως τον λένε! Τέλος καλό όλα καλά όμως, μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο, η αξονική του βγήκε καθαρή και ο "Βίκινγκ" ταξιδεύει με την υπόλοιπη αποστολή για την Ελλάδα.

Υ.Γ. 6 : Ο Randy σήμερα όπως έγραψα και στην κριτική, μέσα σε ένα λεπτό έκανε απόσβεση των χρημάτων που δόθηκαν για τη μεταγραφή του. Μεγάλη απόκρουση η απόκρουση του πέναλτι που κάθε άλλο παρά κακοχτυπημένο ήταν : Ο ΒορειοΙρλανδός "ψώνισε" τον αντίπαλο του και θα τα πιεί το βράδυ στον Μαρίνη (οδηγώ και είμαι λιώμα και μου τέλειωσε το πιώμα κλπ κλπ) στην υγεία του Νάτσο.

Υ.Γ. 7 : Η λογική λέει οτι ο Κάρολ θα παραμείνει στην εντεκάδα και για το επερχόμενο παιχνίδι με τον Πανθηρώνιο, καθώς ο Βαλβέρδε θα θελήσει να τον έχει "ζεστό" ενόψει της ρεβάνς με τους Ρώσους την ερχόμενη Πέμπτη (αφού ο Μέγκιερι δεν θα παίξει).

Υ.Γ. 8 : Αν όλα πάνε καλά - αν δηλαδή εξακολουθήσουμε να έχουμε την ίδια σοβαρή εικόνα, δεν θα δυσκολευτούμε να περάσουμε στην επόμενη φάση. Πόση πίκρα πια να μπορεί να καταπιεί ένας αλλόθρησκος;