14 Ιαν 2012

Ολυμπιακός-Λεβαδειακός 3-1 : Για να ξυπνάμε σιγά σιγά...

Πιο δύσκολα απ'ότι δείχνει το τελικό 3-1 κέρδισε ο Ολυμπιακός τον Λεβαδειακό στο στάδιο Καραϊσκάκη. Ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα χάρη στον Αριέλ Ιμπαγάσα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο προβλημάτισε με την απόδοση του, αφού ο Λεβαδειακός απείλησε μέχρι και με ισοφάριση. Τα γκολ πέτυχαν οι Κέβιν Μιραλάς (2) και Κόρμπος (αυτογκόλ) για τον Ολυμπιακό, ενώ μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Ναπολεόνι για τον Λεβαδειακό. Επανεμφάνιση του Ντιόγο στην αρχική 11άδα μετά από 1,5 χρόνο, έσπασε τελικά το ρεκόρ του Μπάλας Μέγκιερι που πάντως έχει την 7η καλύτερη επίδοση στην ιστορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου.
Ο αγώνας
Με αλλαγές και εκπλήξεις πάλι η 11άδα του Ερνέστο Βαλβέρδε που επέλεξε το 4-2-3-1 και τον Ντιόγο στην βασική εντεκάδα της ομάδας μετά από 1,5 χρόνο. Στα δοκάρια κάθησε ο Μπάλας Μέγκιερι, από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα ξεκίνησαν οι Φρανσουά Μοδέστο - Όλοφ Μέλμπεργκ - Ιβάν Μαρκάνο και Χοσέ Χολέμπας, οι Γιάννης Μανιάτης και Αριέλ Ιμπαγάσα σε ρόλο κεντρικών χαφ με τους Νταβίδ Φουστέρ δεξιά, Κέβιν Μιραλάς αριστερά και τον Ζαν Μακούν σε ελεύθερο ρόλο μπροστά απ'τους κεντρικούς χαφ, ενώ ο Ντιόγο πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης.  Από πλευράς Λεβαδειακού ο Γιώργος Παράσχος επέλεξε τους Κυριακίδη στα δοκάρια, Μαχαίρα - Ιωάννου - Αλεξίου και Κουτσόπουλο στην άμυνα, τους Κόρμπο - Σουμπίνιο - Βιάνα - Κοιλιάρα και Ζαουί στη μεσαία γραμμή και τον Αργεντινό Ναπολεόνι στην κορυφή της επίθεσης. Από πλευράς μας στον πάγκο έμειναν οι Φράνκο Κοστάντσο, Τάσος Παπάζογλου, Πάμπλο Ορμπαΐθ, Φραν Γέστε, Τζαμέλ Αμπντούν, Βισέντε Μόνχε και ο Γιάννης Φετφατζίδης, ενώ από πλευράς Λεβαδειακού οι Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Φαβάλι, Λισγάρας, Πόποβιτς, Βασιλείου και Ζησόπουλος.

Με τον Λεβαδειακό να κλείνει τους χώρους και τον Ολυμπιακό να δείχνει την πρόθεση να αναζητήσει το γρήγορο γκολ ξεκίνησε το ματς. Εύκολα οι παίκτες μας πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετέφεραν το παιχνίδι στο μισό του γηπέδου που αμυνόταν ο Λεβαδειακός. Στο 8ο λεπτό χάσαμε τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχουμε το γκολ : Ο Αριέλ Ιμπαγάσα έγινε κάτοχος της μπάλας από αριστερά και έβγαλε μια σέντρα με το αριστερό περίπου στο ύψος του πέναλτι. Εκεί σηκώθηκε ο Όλοφ Μέλμπεργκ και έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Κυριακίδη σε σπουδαία επέμβαση. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο με τον Λεβαδειακό να φεύγει στην αντεπίθεση, εκεί που ο Ζαουί με μια ωραία κίνηση πέρασε την μπαλιά στον Ναπολεόνι που μπήκε στην περιοχή, όμως ο Μπάλας Μέγκιερι με έγκαιρη έξοδο έπεσε στα πόδια του Αργεντινού και έδιωξε σωτήρια τη μπάλα με τα πόδια.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε την πρωτοβουλία και έψαχνε το γκολ, ο Λεβαδειακός όμως και πάλι είχε μια καλή στιγμή στο 17' : Έπειτα από ένα διώξιμο προς την περιοχή μας, ο Μαρκάνο έκανε λάθος εκτίμηση με αποτέλεσμα ο Ναπολεόνι να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία και να φεύγει στην αντεπίθεση, όμως - ευτυχώς - καθυστέρησε στην τελική του επιλογή με αποτέλεσμα να προλάβουν οι αμυντικοί μας και να διώξουν τη μπάλα μακριά. Οι παίκτες του Παράσχου είχαν καταφέρει να ρίξουν τον ρυθμό και να παγώσουν το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να γυρίζει γύρω - γύρω τη μπάλα αλλά να μην ξέρει τι να την κάνει. Η κατοχή φυσικά και πάλι άγγιζε το 70%, αλλά δεν μπορούσαμε να φτιάξουμε έστω μια φάση... Στο 29' είχαμε μια καλή στιγμή με τον Φρανσουά Μοδέστο να ανεβαίνει και να βγάζει μια σέντρα από δεξιά και τον Μιραλάς να πετάγεται και να σουτάρει στην κίνηση με το αριστερό, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στην επόμενη φάση ο Μιραλάς και πάλι έπαιξε ωραία το "ένα-δύο" με τον Φουστέρ, ο Ισπανός άνοιξε ωραία τη μπάλα αλλά την έφοδο του Μιραλάς πρόλαβε με έγκαιρη έξοδο ο Κυριακίδης.

35ο λεπτό και ο Λεβαδειακός με τον Ζαουί προσπάθησε να απειλήσει, το σουτ του όμως πέρασε ψηλά, άουτ. Ο Ολυμπιακός δεν είχε τρόπο να απειλήσει και καθώς το ημίχρονο έφτανε στο τέλος του, η γκρίνια και τα σφυρίγματα γίνονταν όλο και πιο έντονα στην εξέδρα. Στο 42' όμως ήρθε η λύτρωση, έστω και με τη βοήθεια της τύχης : Ο Αριέλ Ιμπαγάσα εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά στην καρδιά της άμυνας του Λεβαδειακού. Εκεί σηκώθηκαν οι Κόρμπος και Αλεξίου για να διώξουν τη μπάλα, με τον Κόρμπο να βρίσκει άσχημα τη μπάλα με το κεφάλι και να τη στέλνει προς τα πίσω, στο αριστερό "Γ" της εστίας του Κυριακίδη για να γράψει έτσι το 1-0! Έφυγε έτσι το άγχος και πριν περάσει καλά καλά ένα δίλεπτο, ήρθε και το δεύτερο γκολ όταν ο Αριέλ Ιμπαγάσα με μια εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Μιραλάς που έμπαινε στην περιοχή, με τον Βέλγο να πλασάρει, τη μπάλα να κοντράρει και στα πόδια του Αλεξίου που επιχειρούσε το τάκλιν και να καταλήγει ξανά στα δίχτυα του Κυριακίδη, για να γίνει έτσι το 2-0, σκορ με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να έχει μια καλή στιγμή στο 51' όταν το δυνατό σουτ του Ντιόγο έξω από την περιοχή φάνηκε να αιφνιδιάζει τον Κυριακίδη που έδιωξε τελικά τη μπάλα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, σε έναν συνδυασμό του Ντιόγο με τον Φουστέρ, ο Ισπανός έκανε μια προσποίηση στον Κουτσόπουλο και μπήκε στην περιοχή, φάνηκε να ανατρέπεται από τον Αλεξίου με τον διαιτητή Δασκαλόπουλο να δείχνει "παίζετε". Στο 57ο λεπτό είχαμε μια καλή στιγμή όταν ο Μοδέστο από δεξιά έβγαλε τη σέντρα, ο Φουστέρ στο ύψος της μεγάλης περιοχής επιχείρησε ένα θεαματικό ψαλιδάκι αλλά έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά και προς τη γωνία της μικρής περιοχής, εκεί που περίμενε ο Ντιόγο που στην προσπάθεια που έκανε με το αριστερό, κλώτσησε αέρα. Αμέσως μετά, ο Γιώργος Παράσχος έκανε την πρώτη του αλλαγή, αποσύροντας τον Κοιλιάρα για να βάλει στην θέση του τον Φαβάλι.

Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό στο 58ο λεπτό όταν μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα μας ο Κόρμπος βγήκε από δεξιά στην περιοχή μας, επιχείρησε ένα γύρισμα προς τα μέσα, με τον Όλοφ Μέλμπεργκ να επεμβαίνει σωτήρια και να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 62' ο Λεβαδειακός είχε μια σπουδαία ευκαιρία ακόμα, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ναπολεόνι, ο Μέγκιερι έδιωξε τη μπάλα με γροθιές έξω από την περιοχή. Εκεί βρισκόταν ο Ζαουί που απέφυγε τα μαρκαρίσματα, δοκίμασε και ένα μακρινό σουτ, αναγκάζοντας τον Μέγκιερι να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει τη μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μαχαίρας έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα από πίσω στον Μιραλάς και είδε δικαιολογημένα την κίτρινη κάρτα. Το δεκάλεπτο 56' - 66' ανήκε ξεκάθαρα στον Λεβαδειακό, που στο 63ο με τον δραστήριο Ζαουί και πάλι βγήκε μπροστά, ο μέσος του Λεβαδειακού έκανε ένα σουτ που κόντραρε στο πόδι του Μαρκάνο και έφυγε κόρνερ, περνώντας δίπλα απ'το δοκάρι του Μέγκιερι. Αμέσως μετά, ο Παράσχος έκανε την 2η αλλαγή του, καθώς βγήκε ο Σουμπίνιο και μπήκε στη θέση του ο Βασιλείου.

65ο λεπτό και ο Βαλβέρδε κάνει και αυτός αλλαγή, αποσύροντας τον Ζαν Μακούν για να περάσει στη θέση του ο Πάμπλο Ορμπαΐθ. Ακολούθησε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό, όταν ο Φαβάλι εκτέλεσε ένα κόρνερ, η μπάλα πέρασε απ'όλους τους αμυντικούς μας και κατέληξε στον αφύλαχτο Αλεξίου που επιχείρησε ένα πλασέ, για να στείλει τη μπάλα ελάχιστα πάνω απ'τα δοκάρια του Μέγκιερι. Η υπεροχή του Λεβαδειακού στο δεκάλεπτο που προανέφερα απέφερε τελικώς τη μείωση του σκορ, όταν ο Φαβάλι έβγαλε αντεπίθεση πασάροντας δεξιά στον Βασιλείου ο οποίος δεν είχε αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και με μια παράλληλη πάσα έδωσε στον Ναπολεόνι που μόνος του απέναντι στον Μέγκιερι δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει και να μειώσει σε 2-1 παρά την προσπάθεια του Ούγγρου τερματοφύλακα, φέρνοντας την αμηχανία στο Φάληρο. Μια αμηχανία που κράτησε πάντως λιγότερο από 2 λεπτά, καθώς έπειτα από ωραίο συνδυασμό του Μοδέστο με τον Μανιάτη και σέντρα του τελευταίου στο ύψος του πέναλτι, ο Κέβιν Μιραλάς πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη για να γράψει το 3-1!

Ο ρυθμός του αγώνα από εκείνο το σημείο έπεσε. Οι ομάδες έκοψαν ταχύτητα, με τον Βαλβέρδε να κάνει την 2η αλλαγή του στο 70', όταν βγήκε ο Ντιόγο για να περάσει στη θέση του ο Αμπντούν, με τον Αλγερινό να πηγαίνει αριστερά και τον Μιραλάς στην κορυφή. Ο Γιώργος Παράσχος έκλεισε τις αλλαγές του στο 77' περνώντας τον Πόποβιτς στη θέση του σκόρερ, Ναπολεόνι. Ο Βαλβέρδε έκλεισε και αυτός τις αλλαγές του στο 83', περνώντας στον αγώνα τον Φραν Γέστε αντί του Αριέλ Ιμπαγάσα. Ο Λεβαδειακός κέρδισε ένα κόρνερ στο 84' το οποίο έκοψε η άμυνα μας, με τον Φραν Γέστε να ανοίγει στον Αμπντούν και αυτός να βγάζει μόνο του μπροστά τον Κέβιν Μιραλάς που μπήκε στην περιοχή, δοκίμασε και ένα σουτ με το αριστερό με τον Κυριακίδη να είναι σε καλή θέση και να σώζει την εστία του. Τεράστια ευκαιρία έχασε ο Λεβαδειακός λίγο μετά (86') όταν ο Μαρκάνο με τον Χολέμπας μπερδεύτηκαν, ο Πόποβιτς βγήκε ανάμεσα τους και προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Μέγκιερι, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω απ'τα δοκάρια. Την ίδια τύχη είχε το σουτ του Κόρμπου έξω από την περιοχή στο 88', ενώτο ματς έκλεισε με ένα καλό σουτ του Χολέμπας που απέκρουσε στη γωνία του ο Κυριακίδης, με τον διαιτητή Δασκαλόπουλο να υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ τον Κέβιν Μιραλάς στην εξέλιξη της φάσης και τον κόσμο να ξεσηκώνεται στο τέλος με αφορμή ένα σουτ του Γιάννη Μανιάτη που βρήκε στο χέρι του Αλεξίου, με τον διαιτητή να λέει ξανά "παίζετε". Τελικό σκορ, Ολυμπιακός - Λεβαδειακός 3-1 και επιστροφή στις νίκες...

Κριτική
Μπάλας Μέγκιερι : Είχε πολλή περισσότερη δουλειά απ'ότι και ο ίδιος θα μπορούσε να φανταστεί για το σημερινό ματς. Αντέδρασε πολύ καλά στη φάση του 8' με τον Ναπολεόνι, αλλά και στα σουτ του Ζαουί, ενώ είχε και την τύχη με το μέρος του σε μια-δυό φάσεις. Δεν φέρει καμμιά ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε και αν οι αμυντικοί του ήταν πιο σοβαροί σήμερα, θα κράταγε για άλλον έναν αγώνα το "μηδέν" στην εστία του.

Φρανσουά Μοδέστο : Ήταν δραστήριος, πήρε πολλές φορές τη μπάλα και ανέβηκε μπροστά, προσπάθησε να κάνει αρκετές σέντρες, άλλοτε επιτυχημένες και άλλοτε όχι. Δεν ήταν κακός.

Όλοφ Μέλμπεργκ : Είχε προβλήματα σήμερα - και πως να μην έχει δηλαδή, όταν η αμυντική λειτουργία της ομάδας είχε συνολικά πρόβλημα; Προσπάθησε όσο μπορούσε και καθάρισε αρκετές φάσεις, σε κάποιες άλλες ήταν αναπόφευκτο να μην εκτεθεί αφού ο Μαρκάνο δίπλα του πελαγοδρομούσε.

Ιβάν Μαρκάνο : Με μια λέξη : Τραγωδία. Ο Ισπανός με την απόδοση του και σήμερα, φώναξε ξανά οτι τη θέση του στόπερ δεν "την έχει". Κακή εμφάνιση ξανά για τον Μαρκάνο σε ρόλο στόπερ.

Χοσέ Χολέμπας : Δραστήριος από τη μέση και μπροστά, αλλά μέχρι εκεί. Οι επιστροφές του ήταν προβληματικές και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όλες οι επιθέσεις του Λεβαδειακού έβγαιναν απ'την πλευρά του. Σε κακή βραδιά και ο Γερμανός.

Γιάννης Μανιάτης : Μπήκε στην 11άδα πριν τρείς περίπου μήνες ως λύση ανάγκης και από τότε δεν κουνιέται από αυτήν. Δικαιωματικά. Δείχνει η πιο αξιόπιστη λύση μας στον ανασταλτικό τομέα, προσθέτει πολύ τρέξιμο στη μεσαία γραμμή ενώ οι καλές του εμφανίσεις έχουν τονώσει την αυτοπεποίθηση του και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα πλέον. Πιστώνεται σήμερα και την πάσα στο 3-1.

Αριέλ Ιμπαγάσα : Για όσους είχαμε ξεχάσει τι σημαίνει η παρουσία του καλού Ιμπαγάσα στην 11άδα της ομάδας, ο Αργεντινός ήρθε σήμερα να το υπενθυμίσει. Χωρίς να κάνει το πολύ μεγάλο παιχνίδι, ο Ιμπαγάσα ζήτησε και πήρε μπάλα από την αρχή, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και ήταν ο δημιουργός των 2 γκολ μας. Ας αφήσουν τους Κακουτάδες και τους... Λούτσους, και ας κοιτάξουν πως θα αντικαταστήσουν το καλοκαίρι τον Αργεντινό. Κανονικά, όχι στο μιλητό.

Νταβίδ Φουστέρ : Βελτιωμένος σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις του ο Ισπανός μέσος. Με σκαμπανεβάσματα η απόδοση του, ήταν αρκετά καλός στο πρώτο ημίχρονο, λιγότερο καλός στο δεύτερο. Το να αγωνίζεται στα άκρα δεν είναι και το καλύτερο του.

Κέβιν Μιραλάς : Μια πολύ καλή εμφάνιση από τον Βέλγο επιθετικό που βρήκε χώρους, πάτησε στην περιοχή, δημιούργησε αναταραχή στην άμυνα της ομάδας του Παράσχου και εν τέλει πέτυχε και δύο γκολ. Να ανεβαίνει σιγά σιγά ο Μιραλάς, γιατί στον δεύτερο γύρο είναι περισσότερο απαραίτητος από ποτέ.

Ζαν Μακούν : Λίγα πράγματα απ'τον Καμερουνέζο. Είχε κινητικότητα, είχε κάποιες καλές εμπνεύσεις, είχε όμως και αρκετές λάθος πάσες. Δεν έχει βρεί τον εαυτό του μετά την επάνοδο του στην ομάδα και με τις ίδιες γλυκανάλατες εμφανίσεις, δεν θα βρεί θέση και στο ρόστερ της ομάδας την επόμενη σεζόν.

Ντιόγο : Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Ο κόσμος έδειξε να τον στηρίζει, αφού τον χειροκρότησε ουκ ολίγες φορές. Ο Βραζιλιάνος προσπάθησε, έτρεξε, είναι προφανές όμως οτι χρειάζεται ακόμα δουλειά και χρόνος. Πλεονέκτημα οτι δείχνει ζεστός να το παλέψει, μειονέκτημα οτι χρόνος δυστυχώς δεν υπάρχει πολύς. Θα ήταν άδικο πάντως να κριθεί με την επανεμφάνιση του μετά από 1,5 χρόνο έπειτα από την περιπλάνηση στη Βραζιλία.

Πάμπλο Ορμπάιθ : Μπήκε στη θέση του Μακούν σε μια προσπάθεια του Βαλβέρδε να κλείσει τις τρύπες, αφού έβλεπε τον Λεβαδειακό να κάνει παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο. Ο Βάσκος τα πήγε καλά στο μισάωρο που αγωνίστηκε.

Τζαμέλ Αμπντούν : Ήταν δραστήριος, αλλά τίποτε παραπάνω. Είχε μια καλή στιγμή, στην πάσα προς τον Μιραλάς, στην ευκαιρία που είχε ο Βέλγος και απέκρουσε ο Κυριακίδης.

Φραν Γέστε : Αγωνίστηκε ελάχιστα και δεν μπορεί να κριθεί.

Δηλώσεις
Ερνέστο Βαλβέρδε :"Το παιχνίδι ήταν αρκετά δύσκολο. Είχαμε την τύχη να σκοράρουμε δύο φορές πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, όταν δεν παίζαμε καλά ή μάλλον δεν δημιουργούσαμε τόσες πολλές ευκαιρίες. Επίσης, στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε την κλάση να καταφέρουμε το 2-1 να το κάνουμε πολύ γρήγορα 3-1 και να συνεχίσουμε το ματς με περισσότερη ηρεμία. Υποφέραμε πολύ από τις γρήγορες αντεπιθέσεις του Λεβαδειακού και αυτό για εμάς ήταν πρόβλημα. Ήταν σημαντικό για εμάς να επιστρέψουμε στις νίκες και για αυτό ίσως παρατηρήσατε ένταση και αγωνία από τους παίκτες στο πρώτο μέρος και μέχρι να μπει το πρώτο γκολ. Είδαμε την ανάγκη που ένιωθαν οι ποδοσφαιριστές για τη νίκη. Σε κάθε περίπτωση, το να κερδίζεις ένα ματς είναι πάντα δύσκολο και είμαστε ικανοποιημένοι. Σίγουρα αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να δουλέψουμε περισσότερο. Είναι ξεκάθαρο πως τη νέα χρονιά δεν παρουσιάζουμε το ίδιο ποδόσφαιρο όπως αυτό του πρώτου μισού της σεζόν. Η απόδοσή μας δεν έχει την ίδια λάμψη. Πρέπει να αναγνωρίσουμε πως η αγωνιστική περίοδος είναι μεγάλη και άλλοτε θα παίζεις καλύτερα και άλλοτε χειρότερα. Μακάρι όταν βρισκόμαστε σε άσχημη κατάσταση να συνεχίζουμε να κερδίζουμε. Έχουμε παίξει και πολύ καλά παιχνίδια, τα οποία δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Είχαμε απόψε τις ευκαιρίες που χρειάζονταν για να φτάσουμε στη νίκη. Σίγουρα δεν θα είναι εύκολο να επιστρέψουμε στα γνώριμα επίπεδα απόδοσής μας. Μακάρι να είχαμε ένα ντέρμπι στο πρόγραμμά μας, αν και το παιχνίδι στην Ξάνθη που ακολουθεί είναι πολύ δύσκολο. Η ιστορία, μας έχει δείξει πως όταν έχουμε δύσκολο πρόγραμμα και πιεζόμαστε, έχουμε ανταποκριθεί καλύτερα. Όσο για τον Ντιόγο, ήταν ένα δύσκολο ματς γι'αυτόν καθώς στην πρώτη φορά που βρέθηκε στην αποστολή έπαιξε στη βασική εντεκάδα. Στάθηκε καλά, περιμένουμε να εγκλιματιστεί περισσότερο και ελπίζουμε να μας βοηθήσει".

Γιώργος Παράσχος : "Έμεινα ικανοποιημένος από την ομάδα μου, παρά τις αλλαγές που είχαμε. Από την στιγμή, όμως, που χάσαμε κραυγαλέες ευκαιρίες και δεν σκοράραμε, μετά είχαμε φυσιολογικά πρόβλημα. Δεχθήκαμε δύο γκολ στο τέλος του πρώτου μέρους, χωρίς ο Ολυμπιακός να έχει σημαντική ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος, μειώσαμε, αλλά είμαστε κακότυχοι. Όποιο λάθος κάνουμε, ο αντίπαλος το κάνει γκολ. Δεν είμασταν συγκεντρωμένοι και για τρίτο σερί ματς δεχόμαστε εύκολα γκολ. Μπορούσαμε να αγχώσουμε περισσότερο τον Ολυμπιακό, που έχει απεριόριστες δυνατότητες, εξαιρετικό υλικό και θα βρει ξανά το δρόμο του. Έχουμε τις δυνατότητες ως ομάδα και δείχνουμε καλή εικόνα. Έχουμε ένα πειθαρχημένο σύνολο και ενισχυθήκαμε τον Γενάρη με δύο-τρεις παίκτες που θα μας βοηθήσουν. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα μπορέσουμε να αντέξουμε τόσα συνεχόμενα παιχνίδια. Για πρώτη φορά στην καριέρα μου βρίσκομαι σε αυτή τη θέση. Πρέπει να διατηρήσουμε την φυσική μας κατάσταση σε υψηλά επίπεδα και να μην έχουμε τραυματισμούς για να αντέξουμε. Είμαι αισιόδοξος και θα πρόκειται για τεράστιο κατόρθωμα για τη Λιβαδειά, αν μπορέσει να σωθεί".

Υστερόγραφα
Υ.Γ. 1 : Όποιος πεί οτι περίμενε να μας απειλούσε με γκέλα ο Λεβαδειακός μέσα στο Καραϊσκάκη, θα πεί ψέμματα. Με το σκορ 2-0 στο ημίχρονο, οι οιωνοί ήταν παραπάνω από θετικοί. Και τελικά στο 2ο ημίχρονο έπρεπε να ασπρίσουν τα μαλλιά μας πάλι μέχρι να σιγουρέψουμε τη νίκη και το τρίποντο.

Υ.Γ. 2 : Το ανησυχητικό δεν είναι οτι η ομάδα του Παράσχου έπαιξε ταμπούρι σε όλο το ματς και δε μπορούσαμε να βάλουμε γκολ. Το ανησυχητικό είναι οτι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός είχε ένα 15λεπτο μέχρι και τη μείωση του σκορ που έκανε παιχνίδι μέσα στο Καραϊσκάκη! Με την άμυνα μας να πελαγοδρομεί, πρωτοστατούντος του Μαρκάνο που αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν.

Υ.Γ. 3 : Βέβαια να μη τα ρίχνω όλα στον άμοιρο Ισπανό που ναι μεν έχει τις ευθύνες του, αλλά δεν είναι και ο μοναδικός. Όλη η ομάδα σήμερα είχε κακή αμυντική νοοτροπία. Από την πίεση ψηλά, από τα μαρκαρίσματα στο κέντρο μέχρι τις προωθήσεις του Χολέμπας. Προσέξτε οτι έγραψα "προωθήσεις" : Αυτό ακριβώς, γιατί οι επιστροφές του Γερμανού είναι σαν τις επιστροφές από την εφορία. Ξέρεις οτι κάποια στιγμή θα έρθουν, αλλά μέχρι τότε μπορεί να σε έχουν φορολογήσει για κάτι άλλο.

Υ. Γ. 4 : Η ομάδα έχει πρόβλημα. Ξεκίνησε στραβά τη χρονιά : Παραμένει αήττητη μεν, αλλά με αυτή την εικόνα θα έχει πρόβλημα. Δεν είναι οτι υπάρχει πρόβλημα φυσικής κατάστασης - όπως το βλέπω, τουλάχιστον - αλλά υπάρχει χαλάρωση. Μεγάλη χαλάρωση. Σαν να σκέφτονται δηλαδή "να είμαστε προσεκτικοί τώρα γιατί τον άλλο μήνα έχει Ευρωπαϊκά ματς, μη πάθουμε καμμιά ζημιά". Το θέμα είναι όμως να μην πάθουμε ζημιά νωρίτερα.

Υ.Γ. 5 : Σήμερα, εν τέλει, όλα πήγαν καλά. Κερδίσαμε και πάμε παρακάτω. Το θέμα όμως είναι πόσο μπορεί να συνεχιστεί αυτό, αν δεν παίζεις και λίγη μπάλα; Ζητείται ανάκαμψη και γρήγορα. Η ανάκαμψη θα έρθει, απλά πρέπει να έρθει σύντομα. Πολύ.

Υ.Γ. 6 : Με την αμυντική τρικυμία χάθηκε και η ευκαιρία να κάνει νέο ρεκόρ ο Μέγκιερι. Ο Ούγγρος τερματοφύλακας, αν κρατούσε σήμερα το "μηδέν" και κατάφερνε να μη δεχτεί γκολ και για 73 λεπτά στον επόμενο αγώνα, θα έσπαγε το ρεκόρ μας που κρατάει από το 1973. Κρίμα, γιατί και σήμερα ήταν καλός και μας κράτησε όρθιους σε δύσκολες στιγμές. Μακάρι να έχει την ευκαιρία να το επαναλάβει σύντομα και να σπάσει το ρεκόρ και - γιατί όχι; - να κάνει δικό του.

Υ.Γ. 7 : Επανεμφάνιση και για τον Ντιόγο σήμερα μετά από 1,5 χρόνο απουσίας από την ομάδα. Πιο "στεγνός" ο Βραζιλιάνος, φανερά αδυνατισμένος και με όρεξη όπως έδειξε στο γήπεδο. Δεν έκανε τίποτε το ιδιαίτερο βέβαια και προσωπικά δεν έχω ελπίδες για αναγέννηση του. Ελπίζω και εύχομαι, να μπορέσει να καλύψει όποτε απαιτηθεί το κενό κάποιου εκ των υπολοίπων επιθετικών της ομάδας.

Υ.Γ. 8 : Δυσαρέσκεια για τον διαιτητή Δασκαλόπουλο, λόγω του μη καταλογισμού πέναλτι στη φάση με τον Φουστέρ αλλά και για το χέρι στο σουτ του Μανιάτη στο τέλος. Είναι η νέα μόδα - η πιο σωστά, η διαχρονική μόδα - αυτή, να μη δίνονται τα προφανή υπέρ μας και να υπεραναλύονται οριακές φάσεις εναντίον μας. Γνωστή τακτική επίσης, να δίνουν υπέρ μας "κουλές" φάσεις, σε αγώνες που έχουν ήδη κριθεί. Η υπερομάδα των σεΐχηδων ρετάρει και θα δούμε πολλά ακόμα ως το τέλος της σεζόν.

Υ.Γ. 9 : Χοντραίνει το πράγμα με τη Nova. Μόλις ο Βαγγέλης Μαρινάκης μπήκε στο γήπεδο, τον πλησίασε ένας ρεπόρτερ της Nova ζητώντας του να μιλήσει για τον αγώνα. Ο Μαρινάκης αρνήθηκε, τονίζοντας όπως αναφέρει το ρεπορτάζ "δεν θα κάνουμε ποτέ πια δηλώσεις στην συνδρομητική τηλεόραση". Έχει ενδιαφέρον να δούμε το που θα οδηγήσει αυτή η κόντρα που έχει ξεκινήσει.

Υ.Γ. 10 : Νέο πρόβλημα που έχουμε πλέον είναι η παρουσία του Ζαν Μακούν. Ο Καμερουνέζος που είχε βρεί έναν ρυθμό, μετά τον τραυματισμό και την επάνοδο του κινείται στον αγωνιστικό χώρο σαν τη Ρούλα Κορομηλά με τα ψηλοτάκουνα, τις εποχές που προσπαθούσαν να την κάνουν look-alike της Rafaella Carra. Τα ψηλοτάκουνα θα βοηθούσαν τον Καμερουνέζο να πάρει καμμιά κεφαλιά που σε 2-3 φάσεις τον έκαναν σάντουιτς οι μέσοι του Λεβαδειακού.

Υ.Γ. 11 : Σοβαρά πάντως, η ως τώρα παρουσία του Καμερουνέζου είναι πρόβλημα. Πρόβλημα μεγάλο, γιατί ο Μακούν αποκτήθηκε - στο καλοκαιρινό μεταγραφικό σίριαλ - ως ο "βασικός" ανασταλτικός μας χαφ, που θα έδινε το κάτι παραπάνω στη μεσαία γραμμή μας. Σε κάποια παιχνίδια, έδειξε οτι μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτόν τον ρόλο. Μετά τον τραυματισμό πάντως, ακόμη, είναι αγνώριστος. Δεν είναι κακός, κάθε άλλο. Δεν λες οτι είναι κακός, οτι είναι περιττός ή παλτό - κάθε άλλο. Δείχνει όμως σαν - πως να το πω; - "χρυσή μετριότητα". Ο παίκτης δηλαδή που σε γενικές γραμμές κινείται στη μετριότητα και κάθε τόσο, κάνει ένα καλό ξεπέταγμα. Από τον Φουστέρ, το περιμένω αυτό, ναι - γιατί ξέρω οτι μέχρι εκεί είναι. Για τον πολυδιαφημισμένο Μακούν όμως, όχι. Και σίγουρα ο παίκτης είναι καλύτερος από το να δίνει πάσες στον Μανιάτη δίπλα του ή στον Ιμπαγάσα μπροστά του.

Υ.Γ. 12 : Εκτός του τραυματισμού, έχει κι άλλο ένα δικαιολογητικό ο Καμερουνέζος : Το rotation του Βαλβέρδε. Όχι rotation μόνο σε επίπεδο 11άδας, αλλά και σε επίπεδο θέσεων. Δεν ανταποκρίνονται το ίδιο καλά όλοι οι παίκτες στο "παίξε μπρος, παίξε πίσω, άλλαξε πλευρά". Εύχομαι να ανέβει ο Μακούν και γρήγορα : Τα ζόρικα παιχνίδια πλησιάζουν και εκεί δεν έχουμε την πολυτέλεια να κρατάμε "όπλα" εκτός μάχης.

Υ.Γ. 13 : Πάει και ο Χαβίτο. Δανεικός στην ομάδα που ανέλαβε ο Έκτορ Ραούλ Λούζερ στην Τουρκία. Μετά και από αυτή τη μετακίνηση, θα πρέπει να βγάλουμε το καπέλο στην διοίκηση και σε όσους ήταν υπεύθυνοι για τον προγραμματισμό της ομάδας : Αποκτήθηκαν τρείς δεξιοί χαφ (Χαβίτο, Κατάι, Γκρμπιτς) και πριν προλάβουν καλά καλά να κόψουν βασιλόπιτα, τους στείλαμε δανεικούς και τους τρείς. Αποκτήθηκε και τέταρτος (Αμπντούν) ο οποίος έχει εντυπωσιάσει τόσο με τις εμφανίσεις του, ώστε η αυγή του 2012 να βρίσκει δεξιό χαφ τον Νταβίδ Φουστέρ. Εύγε!

Υ.Γ. 14 : Τελικά, there's something about Djebbour...