28 Ιαν 2012

Ολυμπιακός-Εργοτέλης 3-0 : Έτσι, μάλιστα!

Πραγματοποιώντας την πρώτη καλή εμφάνιση του στο 2012 - επιτέλους - ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Εργοτέλη όσο εύκολα ακριβώς δείχνει το τελικό σκορ. Ανώτερος του αντιπάλου του ο Θρύλος έφτιαξε πολλές ευκαιρίες για γκολ, έχασε πολλές κλασικές και ευτύχησε να σκοράρει όταν ο Εργοτέλης έμεινε με 10 παίκτες (και αργότερα με 9) για να φτάσει τελικά τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Τα γκολ πέτυχαν οι Πάντελιτς, Μέλμπεργκ και Φετφατζίδης (γκολάρα), ενώ όλη η ομάδα είχε θετική παρουσία. Κορυφαίος ο εξαιρετικός Γιάννης Μανιάτης που κυριολεκτικά όργωσε το γήπεδο και έκανε σπουδαία εμφάνιση.
Ο αγώνας
4-2-3-1 για τον Ολυμπιακό του Ερνέστο Βαλβέρδε με τους Μπάλας Μέγκιερι στα δοκάρια, τους Φρανσουά Μοδέστο - Αβραάμ Παπαδόπουλο - Όλοφ Μέλμπεργκ και Ιβάν Μαρκάνο στην τετράδα της άμυνας, τους Γιάννη Μανιάτη και Πάμπλο Ορμπαΐθ σε ρόλο κεντρικών χαφ με τους Τζαμέλ Αμπντούν δεξιά και Ντιόγο αριστερά, τον Αριέλ Ιμπαγάσα σε ελεύθερο ρόλο και τον Μάρκο Πάντελιτς στην κορυφή της επίθεσης. Με 4-5-1 ξεκίνησε τον αγώνα ο Νίκος Καραγεωργίου με τους Πίρσον στα δοκάρια, τους Σασιασβίλι - Χίμπλινγκερ - Σαρρή και Δάρλα στην άμυνα, τους Ολίσε - Κυριακίδη - Μπουχαλάκη - Κατσικοκέρη και Λεάλ στη μεσαία γραμμή (με τους δύο τελευταίους να παίζουν στα άκρα) και τον Μάριο Μπούντιμιρ στην κορυφή της επίθεσης. Στον πάγκο από πλευράς μας έμειναν οι Σήφης Δασκαλάκης, Τάσος Παπάζογλου, Γιάννης Ποτουρίδης, Βισέντε Μόνχε, Ζαν Μακούν, Κέβιν Μιραλάς και Γιάννης Φετφατζίδης ενώ για τον Εργοτέλη οι Καβουσάκης, Χρυσοφάκης, Τζανακάκης, Γιοβάνοβιτς, Χαντί, Καρέλης και Γιαλούσης.

Με διάθεση να πετύχει το γρήγορο γκολ και να αποβάλλει το άγχος ξεκίνηε τον αγώνα ο Ολυμπιακός που στο 8ο λεπτό έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί : Μετά από πάσα του Ιμπαγάσα στον Αμπντούν μέσα στην περιοχή, ο Χίμπλινγκερ έκανε λάθος και "πούλησε" τη μπάλα, με τον Αλγερινό να κλέβει τη μπάλα και να γυρίζει έξυπνα στο ύψος της μικρής περιοχής στον Μάρκο Πάντελιτς. Ο Σέρβος δοκίμασε με τη μία το πλασέ με το αριστερό αλλά ο Πίρσον που κινούταν προς τα αριστερά άλλαξε τη φορά του σώματος του και με δύσκολη επέμβαση έσωσε την εστία της ομάδας του. Στο 12ο λεπτό χάσαμε κι άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Πάμπλο Ορμπαΐθ άνοιξε ωραία τη μπάλα δεξιά στον Ιμπαγάσα που σταμάτησε τη μπάλα, έβγαλε μια σέντρα στο ύψος του πέναλτι εκεί που ήρθε με φόρα ο Ντιόγο, κέρδισε στον αέρα τον Σαρρή πιάνοντας μια δυνατή κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα δίπλα απ'το αριστερό δοκάρι του Πίρσον. Λίγο αργότερα (14') ο Όλοφ Μέλμπεργκ έβγαλε μια ωραία σέντρα από δεξιά, με τον Μάρκο Πάντελιτς που είχε πλάτη στο τέρμα να δοκιμάζει κάτι σαν γυριστό, στέλνοντας όμως τη μπάλα πολύ ψηλά πάνω απ'τα δοκάρια του Πίρσον.

Ο Ολυμπιακός έψαχνε το γκολ, είχε κυριαρχήσει πλήρως και είχε κι άλλη μια καλή στιγμή στο 20ό λεπτό, όταν ο Πάμπλο Ορμπαΐθ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τον Πίρσον να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να μπλοκάρει τη μπάλα. Ο αμυντικογενής προσανατολισμός του Εργοτέλη μας έδινε χώρους, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει πιο ψηλά και ο Μανιάτης και να γινόμαστε πιο πιεστικοί για την εστία του Πίρσον. Στο 22' ο Μπουχαλάκης είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα για επικίνδυνη προβολή στον Μανιάτη και στο 24' ο Εργοτέλης επισκέφθηκε για πρώτη φορά τα καρέ μας με τον Λεάλ να ξεπερνάει εύκολα τον Μοδέστο από τα πλάγια, να βγάζει μια ωραία πάσα προς τον Μπούντιμιρ με τον Όλοφ Μέλμπεργκ να επεμβαίνει με σωτήρια προβολή και να διώχνει σε κόρνερ, την εκτέλεση του οποίου στο πρώτο δοκάρι έδιωξε μακριά ο Ορμπαΐθ. Στο 28' είχαμε μια καλή στιγμή και πάλι με τον Ντιόγο να κάνει μια ατομική προσπάθεια και σουτ, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Πίρσον, ενώ στο 30' η σέντρα του Μοδέστο από δεξιά είχε αποδέκτη και πάλι τον Ντιόγο ο οποίος δε βρήκε "γεμάτα" τη μπάλα στην κεφαλιά, με αποτέλεσμα αυτή να φύγει πλάγια.

33ο λεπτό και ο διαιτητής Τάσος Κάκος "κιτρίνισε" τον Μάριο Χίμπλινγκερ όταν έκοψε με το χέρι εκτός περιοχής μια σέντρα του Ντιόγο από δεξιά, που πήρε την ωραία πάσα από τον Αριέλ Ιμπαγάσα. Στο 35' ο Αβραάμ Παπαδόπουλος από κακό διώξιμο της άμυνας του Εργοτέλη δοκίμασε ένα δυνατό σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά και πλάγια και λίγο αργότερα χάθηκε κι άλλη μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ιμπαγάσα άλλαξε τη μπάλα με τον Αμπντούν, ο Αλγερινός μπήκε στην περιοχή από δεξιά και δοκίμασε μια σέντρα προς τον Μέλμπεργκ αλλά ήταν λίγο πιο ψηλή απ'ότι έπρεπε με αποτέλεσμα ο Σουηδός να μη προλάβει τη μπάλα. Κάτοχος στη συνέχεια έγινε ο Μαρκάνο που πέρασε τον Σασιασβίλι και έβγαλε νέα σέντρα, με τον Χίμπλινγκερ να προλαβαίνει και να διώχνει. Ο Μάρκο Πάντελιτς στο κλείσιμο του ημιχρόνου έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες : Αρχικά στο 40' όταν δέχθηκε την πάσα  του Ιμπαγάσα μέσα στην περιοχή σπάζοντας τον τεχνητό οφσάιντ αλλά το πλασέ που επιχείρησε υπό την πίεση του Σαρρή πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Πίρσον ενώ την ίδια ακριβώς κατάληξη είχε και η προβολή του Σέρβου στην σέντρα του Μαρκάνο από αριστερά. Το ημίχρονο έληξε με δύο συνεχόμενα κόρνερ από πλευράς μας τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα και ένα κόρνερ από τον Εργοτέλη που καθάρισε ο Μέγκιερι.

Χωρίς αλλαγές για τις 2 ομάδες ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν από πλευράς μας, όταν ο Αμπντούν εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Ντιόγο πήδηξε πιο ψηλά απ'όλους και πήρε την κεφαλιά η οποία όμως δεν είχε δύναμη με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Πίρσον. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Λεάλ έγινε κάτοχος της μπάλας σε θέση μέσα αριστερά έξω από την μεγάλη μας περιοχή, είδε τον Μέγκιερι εκτός θέσης και με ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ δοκίμασε να τον "κρεμάσει", με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ούγγρου και ένα λεπτό αργότερα (49') χάσαμε άλλη μια καλή ευκαιρία όταν ο Ιβάν Μαρκάνο ανέβηκε και έβγαλε μια σέντρα προς την περιοχή, ο Πάντελιτς έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίρσον, που ήλεγχε πάντως τη φάση. Αμέσως μετά ο Νίκος Καραγεωργίου έκανε την πρώτη αλλαγή του αγώνα, αποσύροντας τον Φίλιππο Δάρλα για να βάλει τον Λευτέρη Γιαλούση.

Στο 51ο λεπτό χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία από πλευράς μας : Ο Μάρκο Πάντελιτς κυνήγησε στα αριστερά μια χαμένη μπαλιά, γυρίζοντας τη μπάλα προς τον Ορμπαΐθ. Ο Βάσκος πάσαρε με τη μία στον Ιμπαγάσα που "έσκαψε'' για τον Γιάννη Μανιάτη ο οποίος επιχείρησε σουτ με τη μία μέσα και αριστερά, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα απ'τα δοκάρια του Πίρσον. Ο Καραγεωργίου αναγκάστηκε λόγω τραυματισμού στο 54' να αποσύρει και τον Σασιασβίλι για να περάσει τον Τζανακάκη, αλλάζοντας και τους δύο ακραίους αμυντικούς του μέσα σε ένα τετράλεπτο. Στο 56' όμως ο προπονητής του Εργοτέλη έχασε κι άλλον παίκτη του, αφού ο Χίμπλινγκερ  έκανε "φράγμα" στον Ντιόγο που έβγαινε προς την περιοχή του Εργοτέλη και είδε την κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν η δεύτερη (είχε και το χέρι στο πρώτο ημίχρονο) και συνεπώς... η κόκκινη. Με 10 παίκτες ο Εργοτέλης και 2 λεπτά αργότερα (58') ήρθε και το γκολ - επιτέλους - όταν ο Αμπντούν έκανε μια σέντρα, ο Μαρκάνο έγινε αποδέκτης της σέντρας και από αριστερά μπήκε στην περιοχή, σέντραρε κάπως πιο δυνατά απ'ότι έπρεπε, με τη μπάλα όμως να χτυπάει στα πόδια του Πάντελιτς και να καταλήγει τελικά στα δίχτυα για το 1-0!

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον Εργοτέλη όταν είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μπουχαλάκης για προβολή από πίσω στον Αμπντούν τέσσερα λεπτά απ'την προηγούμενη αποβολή. Ο Καραγεωργίου - που είχε βάλει τον Μπουχαλάκη στόπερ για να καλύψει το κενό του Χίμπλινγκερ - αναγκάστηκε να κλείσει στο 62' τις αλλαγές του, περνώντας στον αγώνα τον Γιοβάνοβιτς, αποσύροντας τον Μπούντιμιρ. Ελάχιστα αργότερα (65') όμως ήρθε το 2-0, όταν έπειτα από σέντρα από τα δεξιά του Αμπντούν, ο Όλοφ Μέλμπεργκ που είχε προωθηθεί έπιασε την κεφαλιά, άφησε άγαλμα τον Πίρσον και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά τον αγώνα. Λίγο μετά τη σέντρα, στο 66', χάθηκε μια καλή ευκαιρία και για άλλο γκολ, όταν έπειτα από σέντρα από πλάγια ο Ντιόγο έπιασε ένα σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ πάνω απ'τα δοκάρια του Πίρσον και λίγο μετά ο Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε την πρώτη του αλλαγή, αποσύροντας τον Αριέλ Ιμπαγάσα που παραπονέθηκε για ενοχλήσεις και πέρασε στη θέση του τον Ζαν Μακούν.

Στο 70ό λεπτό ο Κατσικοκέρης είδε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, όπως το ίδιο συνέβη και με τον Αμπντούν στο 72' για τράβηγμα στον Κυριακίδη. Στο 74' έγινε και η δεύτερη αλλαγή από πλευράς μας με τον Αμπντούν να αποσύρεται και να περνάει στη θέση του ο Γιάννης Φετφατζίδης και στο 78' χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για εμάς, όταν έπειτα από απομάκρυνση της άμυνας του Εργοτέλη, ο Γιάννης Μανιάτης έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω απ'την περιοχή με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα απ'το αριστερό "Γ" της εστίας του Πίρσον. Λίγο νωρίτερα (76') ο Γιοβάνοβιτς είχε δεί την κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ντιόγο.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς με νέα μεγάλη ευκαιρία στο 80', όταν ο Γιάννης Φετφατζίδης έσκαψε έξυπνα τη μπάλα προς τον Ντιόγο, ο Βραζιλιάνος "τσίμπησε" τη μπάλα και προσπάθησε να την περάσει δίπλα απ'τον Πίρσον όμως ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη σταμάτησε την μπάλα. Αμέσως μετά (81') ο Γιάννης Μανιάτης έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ζαν Μακούν έσκαψε τη μπάλα στην περιοχή του Εργοτέλη σπάζοντας το τεχνητό οφσάιντ, ο Μανιάτης σταμάτησε με το στήθος τη μπάλα, δοκίμασε ένα σουτ λίγο έξω απ'τη μικρή περιοχή με τον Πίρσον εξ'επαφής να διώχνει σε κόρνερ και να στερεί από τον Μανιάτη ένα γκολ που δικαιούταν. Ο Λεάλ στην επόμενη φάση προσπάθησε να κρεμάσει με λόμπα τον Μέγκιερι από μακριά, αλλά ο τερματοφύλακας μας μπλόκαρε εύκολα και μετά ο Βαλβέρδε έκλεισε τις αλλαγές του αποσύροντας τον Όλοφ Μέλμπεργκ για να βάλει τον Τάσο Παπάζογλου. Ο νεοεισελθών αμυντικός μας στο 85' είδε την κίτρινη κάρτα για φάουλ και στο 87' χάσαμε άλλη μια καλή ευκαιρία όταν ο Μοδέστο μπήκε στην περιοχή από δεξιά, καθυστέρησε σκεπτόμενος αν πρέπει να σουτάρει ή να πασάρει, δοκίμασε κάτι ενδιάμεσο και έστειλε τη μπάλα μακριά απ'το δεξί δοκάρι του Πίρσον. Ο γκολκίπερ του Εργοτέλη καθάρισε ένα νέο πλασέ του Μανιάτη στο 90' μπλοκάροντας στην αριστερή του γωνία, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων : Ο Γιάννης Φετφατζίδης πήρε τη μπάλα λίγο πάνω από τη σέντρα, προχώρησε προς την περιοχή του Εργοτέλη, κινήθηκε παράλληλα με τη μεγάλη περιοχή και βρήκε χώρο να δοκιμάσει ένα σουτ το οποίο ήταν εξαιρετικό και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Πίρσον για το 3-0. Το ματς τελείωσε με άλλη μια μεγάλη στιγμή, όταν ο Γιάννης Μανιάτης από δεξιά έβγαλε μια ωραία σέντρα στο πίσω δοκάρι, ο Μαρκάνο προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά στέλνοντας τη να χτυπήσει στο έδαφος , να πάρει πολύ ύψος και περίεργη τροχιά για να τη διώξει με κεφαλιά ο Γιοβάνοβιτς πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Τελικό αποτέλεσμα, Ολυμπιακός - Εργοτέλης 3-0 και ώρα να επανέλθει η ηρεμία στην ομάδα...

Κριτική
Μπάλας Μέγκιερι : Θεατής σε άλλο ένα ματς. Με μόλις τρείς τελικές προσπάθειες που είχε ο Εργοτέλης, δεν πρόλαβε καν να ζεσταθεί.

Φρανσουά Μοδέστο : Θετικός αμυντικά απέναντι στον Λεάλ, λίγα πράγματα επιθετικά με κάποιες καλές σέντρες και αρκετές λάθος επιλογές. Σε γενικές γραμμές δεν ήταν κακός.

Αβραάμ Παπαδόπουλος  - Όλοφ Μέλμπεργκ : Κανένα πρόβλημα με τους επιθετικούς του Εργοτέλη : Οι Κατσικοκέρης και Λεάλ δεν πατούσαν περιοχή, ο Αβραάμ είχε κάνει αναφορά στο φύλλο αγώνα τον Μπούντιμιρ και ο Μέλμπεργκ καθάριζε ότι σέντρα γινόταν στην περιοχή - πέτυχε και το γκολάκι του. Όταν αυτοί οι δύο είναι σε καλή μέρα, γκολ τρώμε μόνο με αίτηση και σίγουρα όχι από ομάδες με επιθετική παρουσία όπως αυτή του Εργοτέλη.

Ιβάν Μαρκάνο : Θετική εμφάνιση και για τον Ισπανό που βοήθησε και επιθετικά με αρκετές καλές σέντρες. Αμυντικά δεν είχε προβλήματα με τον Κατσικοκέρη που κινούταν στην πλευρά του.

Πάμπλο Ορμπαΐθ : Δεν είχε προβλήματα ανασταλτικά. Κάλυψε σωστά το χώρο του, αγωνιζόμενος μπροστά από τους στόπερ και έβγαζε σωστά τη μπάλα μπροστά, σπάζοντας την ωραία σε κάποιες φάσεις με μακρινές μπαλιές. Δεν χρειάστηκε να κάνει και πολλά βέβαια, αφού εκεί βρισκόταν ο εξαιρετικός Μανιάτης που έκλεβε την παράσταση.

Γιάννης Μανιάτης : Ο κορυφαίος του αγώνα, μακράν του δεύτερου. Το παιδί αυτό είναι άξιο συγχαρητηρίων γιατί βγάζει πάθος, ψυχή, ότι έχει, σε ΚΑΘΕ αγώνα. Δεν επιλέγει αν ο αντίπαλος λέγεται Εργοτέλης ή Άρσεναλ, δεν τρέχει περισσότερο αν έχει να μαρκάρει τον Ντιαβαρά και λιγότερο αν έχει απέναντι του τον Κυριακίδη. Και με την εικόνα που δείχνει αυτή τη στιγμή είναι ο κορυφαίος Έλληνας ανασταλτικός μέσος, έστω και αν βρέθηκε από "σπόντα" σε αυτή τη θέση.  Σήμερα άξιζε πραγματικά και ένα γκολ. Εξαιρετικός.

Τζαμέλ Αμπντούν : Είναι γεγονός : Ο Χατζηαβάτης έκανε την πρώτη καλή του εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας. Απέφυγε την κίνηση - trademark του, ήτοι να περιστρέφεται γύρω απ'τον εαυτό του, σταμάτησε να "εκβιάζει" προσπάθειες και προσπάθησε να είναι όσο πιο απλός γίνεται. Μέσα και στα δύο από τα τρία γκολ, με αρκετό τρέξιμο και - επιτέλους - ουσία στο παιχνίδι του.

Ντιόγο : Το παλεύει ο Βραζιλιάνος. Έπαιξε στα άκρα, έπαιξε πίσω απ'τον φορ, δίπλα απ'τον φορ, είχε 3-4 καλές στιγμές, πήρε και τις δύο κίτρινες του Χίμπλινγκερ. Προσπαθεί να βοηθήσει και το καταφέρνει, στο μέτρο του δυνατού. Θετική εμφάνιση.

Αριέλ Ιμπαγάσα : Είχε πολύ καιρό να "γράψει" στο ενεργητικό του μια καλή παρουσία με τη φανέλα της ομάδας. Σήμερα - ειδικά στο πρώτο ημίχρονο - την είχε : Βοήθησε στην σωστή κυκλοφορία της μπάλας, κράτησε τη μπάλα χαμηλά και έβγαζε γρήγορα τη μπάλα στα άκρα, κρατώντας πίσω την άμυνα του Εργοτέλη. Έπαιξε μέχρι το 70ο λεπτό καθώς διαμαρτυρήθηκε για κάποιες ενοχλήσεις, έχοντας μέτρια παρουσία στο 20λεπτο του 2ου ημιχρόνου που αγωνίστηκε.

Μάρκο Πάντελιτς : Αν ήταν λιγότερο επιπόλαιος σε κάποιες περιπτώσεις, θα είχε πετύχει σίγουρα άλλο ένα γκολ. Σκόραρε - έστω με τη βοήθεια της τύχης - και είχε καλή παρουσία και μακάρι να παραμείνει "ζεστός", ειδικά τώρα που ο Τζεμπούρ είναι τραυματίας. Είτε εντός, είτε εκτός εισαγωγικών.

Ζαν Μακούν : Θετική εμφάνιση από τον Καμερουνέζο σε ρόλο "αντι-Ιμπαγάσα" και πάλι. Βοήθησε με τα τρεξίματα του να μείνει η μπάλα ψηλά, είχε και κάποιες καλές εμπνεύσεις. Αλλά πρέπει να ξέρει και ο ίδιος οτι αυτό δεν του εξασφαλίζει την παραμονή του στον Πειραιά. Εκτός αν δεν τρελαίνεται και ο ίδιος...

Γιάννης Φετφατζίδης : Αγωνίστηκε ένα "λειψό" 20λεπτο, είχε καλή παρουσία, μια έξυπνη ασίστ που έβγαλε στον Ντιόγο και μια γκολάρα. Θετική η παρουσία του.

Τάσος Παπάζογλου : Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί. Πρόλαβε πάντως και είδε μια κίτρινη κάρτα.

Δηλώσεις
Ερνέστο Βαλβέρδε : "Είχαμε ευκαιρίες από το πρώτο μέρος για να πάμε με πλεονέκτημα στην ανάπαυλα. Μπορούσαμε να έχουμε σκοράρει από το πρώτο. Ο Εργοτέλης μας δημιούργησε πρόβλημα γιατί έχει καλούς παίκτες στην επίθεση. Ο Εργοτέλης είναι μία ομάδα που πάντα δυσκολευόμαστε να κερδίσουμε. Είχαμε δύο-τρεις ξεκάθαρες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Μετά την πρώτη αποβολή, βάλαμε γρήγορα το πρώτο γκολ και η συνέχεια έγινε πιο απλή. Ήρθε και η δεύτερη αποβολή, το ματς άνοιξε και ήταν πιο εύκολο για εμάς να σκοράρουμε και το δεύτερο και το τρίτο γκολ. Δεν έχει να κάνει με την ψυχολογία το γεγονός πως χάνουμε ευκαιρίες. Έχει να κάνει με την επιτυχία. Άλλες φορές πρέπει να κάνεις πολλές ευκαιρίες για να βάλεις γκολ και άλλες φορές μπορεί να σκοράρεις με λίγες ευκαιρίες. Εξαρτάται από την ημέρα. Είναι αλήθεια πως τελευταία μας χρειάζονται πολλές ευκαιρίες για να πετύχουμε ένα γκολ. Δεν είναι φυσιολογικό ότι φύγαμε από την έδρα της Ξάνθης χωρίς να σκοράρουμε. Πιστεύω ότι παίζουμε καλά και η ομάδα παρουσιάζει καλό παιχνίδι. Μας χρειάζεται περισσότερη επιτυχία στο τελείωμα των φάσεων. Δεν έχει νόημα αν κυκλοφορείς ωραία την μπάλα από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη και δεν την βάζεις στο τέρμα. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας, με πολλά και συνεχόμενα παιχνίδια. Ελπίζω με την επιστροφή των τραυματιών να συνεχίσουμε δυνατά τον Φεβρουάριο.

Ο Κάρολ ενσωματώθηκε στην ομάδα, έχει εμπειρία και ελπίζουμε πως θα μπορέσει να μας βοηθήσει. Ο Κοστάνσο διέκοψε το συμβόλαιό του με τον Ολυμπιακό, έμεινε μία θέση κενή και έπρεπε να τη συμπληρώσουμε. Ελπίζουμε πως ο Κάρολ θα μας βοηθήσει. Όσο για τη μεταγραφική μας ενίσχυση, θα δούμε αν θα υπάρξει κάποια προσθήκη. Ο παίκτης που θα έρθει, αν έρθει, πρέπει πραγματικά να μπορεί να μας βοηθήσει. Θα μου άρεσε να αποκτηθεί ένας ποδοσφαιριστής που εγυημένα θα μπορέσει να βοηθιήσει την ομάδα. Ο σύλλογος δουλεύει πάνω σε αυτό το κομμάτι και μέχρι τις 31 του μήνα θα δούμε τι μπορεί να γίνει".

Νίκος Καραγεωργίου : "Οι παίκτες έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να πάρουμε κάτι. Δεν τα καταφέραμε και φεύγουμε ητημμένοι. Δεν περίμενα τέτοιο σκορ και δεν το περίμενα. Πίστευα πως θα ήμασταν πιο κοντά στο σκορ. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους".

Ντιόγο : "Είμαι πολύ ευχαριστημένος που κερδίσαμε παίζοντας καλά. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να σκοράρουμε περισσότερα γκολ. Δεν αρκεί να δημιουργείς ευκαιρίες, αλλά πρέπει και να τις αξιοποιείς. Ήμουν ενάμισι χρόνο μακριά από την ομάδα, με βοήθησε να σκεφτώ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και είναι σημαντικό πλέον ότι μπορώ να κερδίσω πολλά πράγματα με την ομάδα και να κερδίσω το πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό. Ο Βαλβέρδε είναι μεγάλος προπονητής και μπορεί να με βοηθήσει να ξαναβρώ τη φόρμα μου".

Ηλίας Κυριακίδης : "Τα δύο ημίχρονα είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους. Όταν αντιμετωπίζεις μια ομάδα σαν τον Ολυμπιακό με αυτή τη δυναμική κι αυτή τη ποιότητα, πρέπει να τρέχεις περισσότερο για να πάρεις περισσότερες μονομαχίες. Δεν ήμασταν αρνητικοί, αλλά σε ένα βαθμό τα καταφέραμε. Είμαστε ικανοποιημένοι εν μέρει από το 0-0 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε καλά, αλλά σκεφτείτε πόσο δύσκολο ήταν για μας να αντιμετωπίσουμε με εννέα παίκτες τον Ολυμπιακό. Όσο για τις αποβολές, ήταν σωστός και ακριβοδίκαιος ο Κάκος. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να προσέξουμε εμείς και να είμαστε πιο επαγγελματίες στα δικά μας μαρκαρίσματα. Πρέπει να σταματήσουμε να κατηγορούμε τους διαιτητές, να είμαστε πιο συνεπείς και πιο επαγγελματίες".

Υστερόγραφα
Υ.Γ. 1 : Είχα πεί στην ανάλυση του αγώνα με την Ξάνθη οτι ήταν απ'τις φορές που η στατιστική "έλεγε ψέμματα". Στο τέλος τα στατιστικά είχαν γράψει οτι κάναμε 18 τελικές προσπάθειες και τα ρεπορτάζ του αγώνα έλεγαν για πολύ καλή εμφάνιση και σωρεία χαμένων ευκαιριών. Είχα αντιπαραβάλλει πως πέραν από 4-5 στιγμές σε όλο τον αγώνα, δεν είχαμε κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Ο σημερινός αγώνας είναι σαν να ήρθε ως επιβεβαίωση του ισχυρισμού μου, αφού από τις 25 τελικές μας προσπάθειες, τουλάχιστον οι 15 πήγαν στο τέρμα με τις μισές εξ'αυτών να είναι ο ορισμός της κλασικής ευκαιρίας. Σήμερα ΝΑΙ, ο Ολυμπιακός ήταν ΚΑΙ καλός, και έχασε ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ. Πραγματικές ευκαιρίες, όχι σουτ που σταματάνε οι αμυντικοί με τα κορδόνια ή σέντρες που καταλήγουν πλάγιο.

Υ.Γ. 2 : Η ομάδα σήμερα, επιτέλους, ήταν καλή. Ήταν και πάλι ομάδα. Περιορίστηκαν επιτέλους αυτές οι αντιπαθητικές γιόμες από τη σέντρα, η μπάλα κυκλοφόρησε σωστά στα πλάγια, κυκλοφόρησε ωραία στον άξονα, βγήκαν σέντρες από τα άκρα, έγιναν σουτ έξω απ'την περιοχή, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και το σκορ άξιζε να είναι τουλάχιστον το διπλάσιο. Και ήταν καιρός να αρχίσει να μας δείχνει πράγματα - και πολύ άργησε, για την ακρίβεια.

Υ.Γ. 3 : Θα διαβάσουμε πάλι αύριο τα απίστευτα σχετικά με τις δύο αποβολές του Εργοτέλη. Η αλήθεια όμως είναι επίπονη : Οι κάρτες, όλες, ήταν πέρα για πέρα δίκαιες. Δεν ήταν για παράδειγμα κάρτες αυτές του Χίμπλινγκερ; Στην πρώτη κίτρινη σχεδόν μπλοκάρει τη μπάλα στη σέντρα του Ντιόγο και στη δεύτερη κάνει φράγμα στον Βραζιλιάνο που είχε σπάσει την αμυντική διάταξη και πήγαινε για την περιοχή. Ή μήπως δεν ήταν κίτρινες οι δύο κάρτες του Μπουχαλάκη, που μόνο στο πρώτο ημίχρονο είχε πάει σαν το τραγί πάνω στον Μανιάτη σε τρείς φάσεις; Η καλύτερη απάντηση στις πληρωμένες γραφίδες ήρθε από τις δηλώσεις του Ηλία Κυριακίδη, ποδοσφαιριστή του Εργοτέλη :  "Πρέπει να σταματήσουμε να κατηγορούμε τους διαιτητές, να είμαστε πιο συνεπείς και πιο επαγγελματίες". Τώρα βέβαια ενδεχομένως να το πληρώσει αυτό ο άνθρωπος, καθώς ο Καραγεωργίου δεν σκέφτεται κάπως έτσι, ειδικά όταν πρόκειται για τον Ολυμπιακό.

Υ.Γ. 4 : Και να μη λησμονούμε κάτι : Μέχρι εκείνη τη στιγμή της πρώτης αποβολής, ο Ολυμπιακός είχε 15 τελικές προσπάθειες, έχοντας χάσει 7 (μετρήστε τις, αν θέλετε) μεγάλες ευκαιρίες για γκολ. Η ομάδα κυριαρχούσε στο γήπεδο και το οτι σκόραρε μετά την αποβολή του Χίμπλινγκερ ήταν απλά θέμα τύχης. Τύχης που είχαμε και με το παραπάνω στη φάση του πρώτου γκολ, με τον Μαρκάνο να σεντράρει με το μύτο και τον Πάντελιτς να σκοράρει με τα γόνατα.

Υ.Γ. 5 : Πάμε παρακάτω... Πολύς λόγος έγινε το τριήμερο αυτό για το "κράξιμο" σε Μαρκάνο, Αμπντούν, Βαλβέρδε. Και η απόδοση και των τριών σήμερα είναι παράδειγμα όσων έλεγα για το θέμα : Οι επαγγελματίες που αγωνίζονται ή προπονούν μια επαγγελματική ομάδα ποδοσφαίρου, ξέρουν άριστα οτι και η επιδοκιμασία και η αποδοκιμασία είναι μέρος του παιχνιδιού. Ξέρουν επίσης οτι όσο εύκολα στοχοποιούνται, άλλο τόσο εύκολα μπορούν να αποθεωθούν. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι πέφτει η ψυχολογία του Αμπντούν, του Μαρκάνο ή οποιουδήποτε άλλου επειδή έκραξε ο οπαδός. Και σήμερα ο κόσμος έκραζε τον Αμπντούν στο ξεκίνημα του ματς και στην αλλαγή του τον αποθέωνε. Την Τετάρτη άκουσε γιούχα ο Βαλβέρδε και σήμερα χειροκροτήθηκε. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, έτσι ήταν και έτσι θα είναι.

Υ.Γ. 6 : Ελπίζω να μη βγεί κανένας Σάββας πάλι και πεί τίποτα για τη διαιτησία. Προσωπική άποψη, ο βάζελος Τάσος Κάκος μέσα στον συρφετό των διαιτητάδων που ορίζει η ΚΕΔ, είναι ο καλύτερος. Και κάποια στιγμή να σταματήσει επιτέλους αυτή η βαζελοποίηση : Ναι, η διαιτησία είναι περίεργη φέτος. Το ξέρουμε, το βλέπουμε. Άλλο όμως αυτό και άλλο να τείνει να γίνει καραμέλα. Σε κάθε ματς αναφορά στον διαιτητή και πλέον αρχίζουμε από τη στιγμή του ορισμού. Διάβαζα ρεπορτάζ του στυλ "αμάν, ο Κάκος στο Καραϊσκάκη". Τι θα έκανε ο Κάκος δηλαδή; Θα έκανε Μπαρτσελόνα τον Εργοτέλη και Μέσι τον Κατσικοκέρη; Νισάφι.

Υ.Γ. 7 : Εγώ τουλάχιστον, προτιμώ χίλιες φορές να με παίζει ΚΑΘΕ Κυριακή ο βάζελος Κάκος, παρά οποιοσδήποτε άλλος. Να μην έχει κανένας να λέει τίποτα. Αν και είναι μαθηματικά βέβαιο οτι ο Κάκος σε λίγα χρόνια που θα σταματήσει τη διαιτησία και θα πάρει ενδεχομένως πόστο στην ΚΕΔ, θα κατηγορηθεί και ως... φιλοΟλυμπιακός. Όπως έγινε με τον Βασσάρα, που όσοι τον θυμούνται να διαιτητεύει Ολυμπιακό βγάζουν καντήλες.

Υ.Γ. 8 : Ολιγόλογος ο Καραγεωργίου σήμερα. Δεν περίμενε λέει τρία γκολ. Είναι αυτό που έλεγα, οτι με τις εμφανίσεις μας δώσαμε θάρρος στον καθένα να ονειρεύεται. Και συν τοις άλλοις, τι να πει; Τι να μιλήσει; Κρατάει τα λόγια του για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, να πλέξει το εγκώμιο της Φουρέιρα.

Υ.Γ. 9 : Εν μέρει καλά έκανε και τον άρχισε στο κράξιμο. Από την άλλη, δε νοείται ο πρόεδρος και μεγαλομέτοχος του Ολυμπιακού να κάνει ισότιμο συνομιλητή του τον Αμποάγκουε των προέδρων ΠΑΕ και να του ζητάει το λόγο. Μαρινάκη άσε τον Γόντικα και μην ασχολείσαι με την προπαγάνδα : Υπάρχουν άλλα, σοβαρότερα θέματα να ασχοληθείς.

Υ.Γ. 10 : Πάει και ο Φράνκο Κωστέτσο. Ο άνθρωπος που δίδαξε 1000+1 τρόπους για να δεχτείς γκολ στην κλειστή γωνία μπήκε στο πάνθεον των αποτυχημένων μεταγραφών μας και αποχαιρέτησε μόλις ένα πεντάμηνο από την απόκτηση του. Η φετινή μεταγραφική περίοδος εύχομαι να γίνει μάθημα και να πάψει επιτέλους να γίνεται πάθημα. Σοβαρότητα πάνω απ'όλα και κατάλληλους ανθρώπους στις κατάλληλες θέσεις.

Υ.Γ. 11 : Πανηγύρι γίνεται με την ΑΕΚ, τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό για το θέμα της UEFA, το Financial Fair Play. Η συμμετοχή τους στα Ευρωπαϊκά κύπελλα λέει απειλείται λόγω των οικονομικών εκκρεμοτήτων τους. Και καλά, οι ακέφαλοι Βορρά και Νότου είναι σε δεινή θέση και η οικονομική κατάσταση της χώρας δεν επιτρέπει σε κάποιον πολιτικάντη να βγεί και να δώσει πάλι καμμιά επιχορήγηση. Ο δε Γερουλάνος, είναι απασχολημένος με το θέμα του Παναθηναϊκού και των ξένων επενδυτών. Και εδώ έρχεται η πρόταση που συνοδεύει το "Και καλά..." που έγραψα μόλις πριν : Ο Παναθηναϊκός από που κι ως που απειλείται; Δεν περιμένουν οι Άραβες με τα λεφτά στο χέρι για να τα ρίξουν στο τραπέζι;

Υ.Γ. 12 : Και κλείνοντας να πω πως ναι, ο Ολυμπιακός είναι σαφώς τυχερός και ευνοημένος συγκριτικά με τους άλλους που έχει υπαρκτή διοίκηση. Που έχει μεγαλομέτοχο που πληρώνει και τακτοποιεί τις εκκρεμότητες της ομάδας. Από εκεί όμως μέχρι και το "νοικοκύρεψε ο Βαγγέλης την ομάδα" που διαβάσαμε στα ρεπορτάζ τις ημέρες αυτές, είναι απόσταση από εδώ ως τη ζώνη του λυκόφωτος. Ήταν ο Ολυμπιακός στα πρόθυρα της καταστροφής και δε το'χαμε πάρει χαμπάρι; Πότε; Επειδή έγραψε ο Τσόχος οτι η ομάδα είναι μέσα 60.000.000 ευρώ; Και στο κάτω κάτω, αλίμονο αν γίνει μέτρο σύγκρισης για τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ. Ανέκαθεν κοιτούσαμε τι κάνουμε εμείς, όχι τι κάνουν οι άλλοι. Και έτσι πρέπει να παραμείνει.

Υ.Γ. 13 : Και τώρα, συνεχίζουμε... Ελπίζουμε σε μια γκέλα του βάζελου, ώστε να πάμε στο -2 στο ΟΑΚΑ και να αναστρέψουμε την κατάσταση. Μα πρώτα απ'όλα, πρέπει να περάσουμε το τεστ χαρακτήρα στην Τούμπα. Μια Τούμπα που μπορεί να βράζει από την διοικητική κρίση, αλλά ενόψει Ολυμπιακού όλα θα ξεχαστούν και όλα θα ξεπεραστούν και όλοι ενωμένοι θα πετάνε Μαλαματίνες. Αν ο Ολυμπιακός θέλει να διεκδικήσει το πρωτάθλημα μέχρις εσχάτων, πρέπει να έχει και τον χαρακτήρα να κερδίσει στην Τούμπα. Μπορεί; Ιδού η Ρόδος...