24 Σεπ 2011

Εργοτέλης-Ολυμπιακός 2-3 : Απ'τα υπογλώσσια στα αγχολυτικά...

Ο Ολυμπιακός έβαλε νωρίς νωρίς το γκολ (4') με τον Μιραλάς, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 0-2 στο Παγκρήτιο αλλά έκανε και αυτό το ματς θρίλερ για γερά νεύρα. Ακόμη και όταν προηγήθηκε ξανά με 1-3 δέκα λεπτά πριν τη λήξη, το άγχος και οι κακές επιλογές ήταν εμφανείς στις κινήσεις των παικτών αλλά και του προπονητή, που έβαλε στο 87' τον Όλοφ Μέλμπεργκ για να κρατήσει το σκορ. Τέλος καλό, όλα καλά με την ομάδα να πετυχαίνει τη 2η νίκη της στον 2ο της αγώνα στο πρωτάθλημα, να παίρνει το πολύτιμο τρίποντο και να ετοιμάζεται για τον αγώνα της Τετάρτης με την Άρσεναλ στην Αγγλία.

Ο αγώνας
Ο Ερνέστο Βαλβέρδε για ένα ακόμη παιχνίδι επέμεινε στο 4-4-1-1 και ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φράνκο Κοστάντσο στα δοκάρια, σε ρόλο κεντρικών μπακ τους Αβραάμ Παπαδόπουλο και Ιβάν Μαρκάνο με τους Βασίλη Τοροσίδη και Χοσέ Χολέμπας στα άκρα, τους Φρανσουά Μοδέστο και Πάμπλο Ορμπαϊθ σε ρόλο κεντρικών χαφ με τον Νταβίδ Φουστέρ σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους, ενώ οι Τζαμέλ Αμπντούν και Κέβιν Μιραλάς ξεκίνησαν στα άκρα της μεσαίας γραμμής, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Στην κορυφή της επίθεσης, τέλος, επιλέχθηκε ο Ραφίκ Τζεμπούρ ενώ στον πάγκο έμειναν οι Μπάλας Μέγκιερι, Τάσος Παπάζογλου, Όλοφ Μέλμπεργκ, Ζαν Μακούν, Αριέλ Ιμπαγάσα, Φρανθίσκο Χαβίτο και Μάρκο Πάντελιτς. Από πλευράς Εργοτέλη ο Νίκος Καραγεωργίου επέλεξε το 4-2-3-1 και παρέταξε την ομάδα του με τους Πίρσον, Βίσιο, Ρομάνο, Σίλβα Τζούνιορ, Γιαλούση, Χίμπλινγκερ, Μπέτο, Γιοβάνοβιτς, Φραγκουλάκη, Koυτσιανικούλη και τον Μπούντιμιρ στην κορυφή. Στον πάγκο έμειναν οι Αθανασίου, Κατσικοκέρης, Ντατόμο, Σαρρής, Κυριακίδης, Χρυσοφάκης και Σασιασβίλι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια προσπάθεια του Αμπντούν από αριστερά στο 2', μια εξαιρετική ντρίμπλα στον Βίσιο και το φάουλ του αμυντικού του Εργοτέλη που δεν καταλόγισε ο διαιτητής Παππάς και μια "γιόμα" από πλευράς Εργοτέλη που μπλόκαρε εύκολα ο Κοστάντσο στο 3ο λεπτό. Στο 4ο λεπτό όμως ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό, νωρίς νωρίς στον αγώνα : Ο Τζαμέλ Αμπντούν σε θέση κεντρικού χαφ πέρασε μια πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Ραφίκ Τζεμπούρ που πήρε τη μπάλα από κανονική θέση και μπήκε στην περιοχή του Εργοτέλη. Ο Αλγερινός έκανε μια προσποίηση και πέρασε και τον Πίρσον, άνοιξε τη μπάλα στα πλάγια και πλάσαρε από δύσκολη θέση, με τη μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι των Κρητικών. Ο Κέβιν Μιραλάς όμως βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και με πλασέ στην κίνηση από την επαναφορά της μπάλας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1. Ιδανικό ξεκίνημα για το Θρύλο.

Ο Εργοτέλης έδειξε να βραχυκυκλώνει με το γκολ και λογικό ήταν, καθώς ο Καραγεωργίου είχε προετοιμάσει την ομάδα του όπως συνηθίσει να παίζει με τον Ολυμπιακό : Ανεπανάληπτο ταμπούρι με αντεπιθέσεις. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στον χώρο του κέντρου, με αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις εκατέρωθεν. Ο Εργοτέλης δεν έβγαινε απ'το καβούκι του παρά το 0-1, ο Ολυμπιακός δεν υπήρχε λόγος να ρισκάρει και περίμενε τον αντίπαλο να ανοιχτεί και ο ρυθμός έπεσε. Στο 13ο λεπτό είχαμε μια καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό όταν έπειτα από βαθιά μπαλιά του Χολέμπας, ο Μιραλάς κέρδισε μια κόντρα απ'τον Γιοβάνοβιτς, μπήκε από αριστερά στην περιοχή και επιχείρησε μια σέντρα αλλά η σέντρα του ήταν κακή και ο Ρομάνο απομάκρυνε εύκολα.  Ο Εργοτέλης είχε την δική του καλή στιγμή στο 16ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ρομάνο ο Κοστάντσο έδιωξε με τις γροθιές, αλλά πάνω στον Φραγκουλάκη. Ο παίκτης του Εργοτέλη έδωσε στον Χίμπλινγκερ ο οποίος μόνος του απέναντι απ'τον Κοστάντσο έκανε ένα κακό πλασέ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

21ο λεπτό και ο Εργοτέλης είχε άλλη μια καλή στιγμή : Ο Γιαλούσης έβγαλε μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού (με τον Χολέμπας να χάνει τον παίκτη του) εκεί που ο Κουτσιανικούλης από οριακή θέση οφσάϊντ μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε ένα σουτ με το αριστερό αλλά ευτυχώς ήταν "άψυχο" και κατέληξε χωρίς πρόβλημα στα χέρια του Κοστάντσο. Ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση βλέποντας τον Εργοτέλη να ξεθαρρεύει και ανέβασε το παιχνίδι στην αντίπαλη περιοχή - μάλιστα στο 25ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει 2ο γκολ : Μετά από προσπάθεια του Αμπντούν που κατέληξε σε κόρνερ, ο Φουστέρ εκτέλεσε με πάσα προς τον Αλγερινό. Αυτός έβγαλε μια σέντρα στο σημείο του πέναλτι του Εργοτέλη εκεί που σηκώθηκε πιο ψηλά απ'όλους ο Μαρκάνο, έπιασε μια ωραία κεφαλιά που κατευθύνθηκε προς την αριστερή γωνία, με τον Πίρσον όμως να κάνει την ωραία εκτίναξη και να αποκρούει σε κόρνερ, σώζοντας την εστία του.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά - απόντος και του Ιμπαγάσα - έψαχναν πάλι τον τρόπο να φτάσουν στην περιοχή του Πίρσον. Από τα άκρα υπήρχε μεν κινητικότητα αλλά όχι αποτελεσματικότητα δε, από τον άξονα πάλι τα πράγματα πήγαιναν καλά από ανασταλτικής πλευράς, αλλά από δημιουργικής λίγα πράγματα. Ο Εργοτέλης έκανε πολλά λάθη, ο Ολυμπιακός πολλά κλεψίματα, αλλά δεν είχε τρόπο να τα μετουσιώσει σε ευκαιρίες ή γκολ. Στο 38' ο Κοστάντσο έκανε ένα βολέ και βρήκε σε θέση έξω αριστερά τον Μιραλάς, ο οποίος έκανε μια κακή επιλογή, επιχειρώντας κάτι μεταξύ αδύναμης σέντρας και σουτ που κατέληξε στα χέρια του Πίρσον. Το γκολ πάντως ήρθε για τον Ολυμπιακό : Στο 40ό λεπτό οι παίκτες του Βαλβέρδε κέρδισαν άλλη μια μπαλιά και έβγαλαν την αντεπίθεση, με τον Μιραλάς να βρίσκει χώρο και να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει μια κοφτή ντρίμπλα στον Ζούνιορ, ο οποίος του "μάζεψε" τα πόδια. Πέναλτι αναμφισβήτητο που καταλογίστηκε, με τον συνήθη ύποπτο Νταβίδ Φουστέρ να εκτελεί χαμηλά στην αριστερή γωνία και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Πίρσον, παρά την προσπάθεια του Γερμανού τερματοφύλακα. Με τη σέντρα ο Ολυμπιακός άγγιξε το 3-0 όταν ένα κλέψιμο του Ορμπαϊθ και μια γρήγορη πάσα οδήγησε σε γρήγορη αντεπίθεση με τον Τζεμπούρ να δίνει αριστερά στον Μιραλάς και τον Βέλγο να κάνει μια κάκιστη πάσα στην επαναφορά, χαλώντας έτσι την ευκαιρία για το 0-3. Ο Βέλγος μάλιστα πήρε και κίτρινη κάρτα στο 44' για φάουλ στον Γιαλούση και το ημίχρονο έκλεισε με μια κακή εκτέλεση φάουλ του Νταβίδ Φουστέρ που κατέληξε στα χέρια του Πίρσον.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια αλλαγή από πλευράς Εργοτέλη, με τον Σαρρή να παίρνει τη θέση του Χίμπλινγκερ που ένιωσε ενοχλήσεις, ενώ ο Ερνέστο Βαλβέρδε σήκωσε τους Ζαν Μακούν και Αριέλ Ιμπαγάσα για προθέρμανση. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Εργοτέλης έδειχνε πιο δραστήριος, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάποιο σουτ, αλλά πότε η σωστή εφαρμογή του τεχνητού οφσάϊντ και πότε οι καλές αμυντικές τοποθετήσεις της ομάδας μας δεν επέτρεψαν να δημιουργηθεί κάποιος ουσιαστικός κίνδυνος. Το πρώτο σουτ προς το τέρμα μας έγινε στο 50' όταν ο Κουτσιανικούλης απέφυγε τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και σούταρε, με τον Φράνκο Κοστάντσο να πέφτει και να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα, ενώ ο διεθνής αμυντικός απομάκρυνε ένα επικίνδυνο φάουλ στη μικρή περιοχή από τον Ρομάνο σε κόρνερ, με τον Κοστάντσο να αργεί να αντιδράσει. Ο Ολυμπιακός έπαιζε με τη φωτιά και το πλήρωσε, καθώς στο 55ο λεπτό ο Μπέτο κέρδισε ένα φάουλ από τον Μοδέστο έξω από την περιοχή. Ο Ρομάνο εκτέλεσε αριστοτεχνικά, έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Κοστάντσο που έμεινε άγαλμα (με τη μπάλα να "γλείφει" το δοκάρι) για να γράψει έτσι το 1-2.

56ο λεπτό και ο Πάμπλο Ορμπαϊθ εκτέλεσε ένα φάουλ από μακριά, με τη μπάλα να κάνει ένα γκελ στο έδαφος και να καταλήγει στα χέρια του Πίρσον. Ο Εργοτέλης με ανεβασμένη ψυχολογία πλέον είχε καλύτερη κίνηση στο γήπεδο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μια ανούσια πρωτοβουλία των κινήσεων. Φτάσαμε πάντως μια ανάσα από το 1-3 στο 59' : Ο Πάμπλο Ορμπαϊθ έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά προς τα δεξιά στον Τζαμέλ Αμπντούν, ο οποίος με τη σειρά του γύρισε με τη μία τη μπάλα προς την περιοχή, εκεί που πετάχτηκε ο Τζεμπούρ και πλάσαρε στην κίνηση, με τον Πίρσον να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια και να σώζει την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντεπιτεθεί αλλά τη βαθιά μπαλιά του Ρομάνο προς τον Κουτσιανικούλη πρόλαβε με έγκαιρη έξοδο ο Κοστάντσο.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε αμέσως μετά προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, περνώντας στο 61ο λεπτό τον Αριέλ Ιμπαγάσα στη θέση του Τζαμέλ Αμπντούν, σε μια προσπάθεια να δώσει στην ομάδα του καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, μιας και έβλεπε οτι ο Εργοτέλης είχε κερδίσει κατά κράτος τη μάχη του κέντρου. Τα λεπτά κυλούσαν με τον Εργοτέλη να δείχνει πιο επικίνδυνος και τον Ολυμπιακό να παίζει με τη φωτιά, αλλά να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας πλέον, Ιμπαγάσα παρόντος. Στο 71ο λεπτό ο Νίκος Καραγεωργίου έκανε την 2η αλλαγή του περνώντας τον Κατσικοκέρη στην θέση του Μπούντιμιρ για να τον μιμηθεί ένα λεπτό αργότερα ο Ερνέστο Βαλβέρδε που απέσυρε τον Νταβίδ Φουστέρ που έδειχνε να έχει ενοχλήσεις στο δεξί πόδι για να περάσει στη θέση του τον Φρανθίσκο Χαβίτο.

74ο λεπτό και κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Ο Αριέλ Ιμπαγάσα το εκτέλεσε με φάλτσο στη μικρή περιοχή, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος σηκώθηκε ψηλότερα απ'όλους και έπιασε μια κεφαλιά από καλή θέση με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Λίγο αργότερα έπειτα από πάσα του Τζεμπούρ ο Φρανσουά Μοδέστο βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά άνοιξε το κοντρόλ υπό την πίεση των αμυντικών με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Πίρσον για να έρθει η λύτρωση στο 76' από... Ισπανικό πόδι : Ο Αριέλ Ιμπαγάσα πήρε μια πάσα σε θέση έξω αριστερά και γύρισε την πάσα προς την περιοχή. Από το ύψος του πέναλτι ο Βασίλης Τοροσίδης απέτυχε να πιάσει το σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει προς τον Χολέμπας, που δοκίμασε με τη σειρά του ένα σουτ αλλά βρήκε άτσαλα τη μπάλα. Από την στραβοκλωτσιά του Χολέμπας όμως η μπάλα κατέληξε στον Ιβάν Μαρκάνο που είχε προωθηθεί, με τον Ισπανό μπακ να πλασάρει από κανονική θέση στην αριστερή γωνία του Πίρσον και να γράφει το 1-3 για τον Ολυμπιακό.

Ο Καραγεωργίου έκλεισε τις αλλαγές του στο 81' περνώντας τον Κυριακίδη στη θέση του Γιαλούση. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει συντηρητικά με τον Εργοτέλη να παίζει το τελευταίο του χαρτί για να διεκδικήσει κάτι απ'το ματς. Στο 82' είχαμε ένα δυνατό σουτ του Ζούνιορ, αρκετά άουτ και στο 84' μια σέντρα από δεξιά που απομάκρυνε άγαρμπα σε κόρνερ. Από το κόρνερ ο Εργοτέλης ξαναμπήκε στο παιχνίδι : Ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε από τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και κατέληξε στον Γιοβάνοβιτς που έκανε την προβολή στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, η οποία στην επαναφορά έφτασε στον Ρομάνο ο οποίος με κεφαλιά έσπρωξε την μπάλα στην εστία του Κοστάντσο, παρά την προσπάθεια του Αργεντινού.

Σε μια κίνηση απελπισίας ο Βαλβέρδε έκλεισε τις αλλαγές του αποσύροντας επιθετικό (Μιραλάς) στο 87' για να περάσει τον Όλοφ Μέλμπεργκ, στέλνοντας αριστερά τον Μαρκάνο και σε θέση έξω αριστερά τον Χολέμπας. Ο Εργοτέλης πίεζε αλλά ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 90', όταν ο Μοδέστο έβγαλε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη με τον Χαβίτο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να φεύγει γρήγορα προς την περιοχή, έχοντας απέναντι του τον Τζεμπούρ. Κάνοντας μια κλασική... Χαβιτιά, ο Ισπανός αντί να δώσει την πάσα προς τα εκεί που ήταν ο Τζεμπούρ, την έδωσε πάνω στα χέρια του Πίρσον, σπαταλώντας έτσι μια καλή ευκαιρία. Τα λεπτά πέρασαν με αρκετό άγχος και τον Εργοτέλη να κάνει γιόμες προς την περιοχή χωρίς αποτέλεσμα και τον Ολυμπιακό να φεύγει με το πολύτιμο τρίποντο από το Παγκρήτιο, δυσκολότερα απ'ότι φαινόταν στο πρώτο ημίχρονο...

Κριτική
Φράνκο Κοστάντσο : Όλα τα'χε η Μαριορή, η γκαντεμιά της έλειπε. Στο δεύτερο γκολ η μπάλα περνάει δίπλα απ'τον Αβραάμ και τον εκτελούν απ'τη γραμμή του τέρματος, ενώ στο πρώτο γκολ εκεί που έστειλε ο Ρομάνο τη μπάλα δε το'βγαζε ούτε ο Σμάιχελ στα νιάτα του. Δεν είχε προβλήματα στη διάρκεια του αγώνα, αν και εξακολουθεί να δείχνει άτολμος στις εξόδους όταν γίνονται σέντρες στην περιοχή του.

Βασίλης Τοροσίδης : Δεν έχει αποφασίσει ακόμη να μας κάνει την τιμή να εμφανιστεί στο γήπεδο όπως πρέπει. Είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε έναν Τοροσίδη που ακόμη και στην κακή του ή και στην χάλια βραδιά του, να βγάζει πάθος. Αυτό το νερόβραστο τυπάκι με τη λοβοτομημένη έκφραση δεν μπορεί να είναι ο Βασίλης Τοροσίδης. Και τα'χουμε ξαναπεί : Αν καίγεται για μεταγραφή, ας φέρει πρόταση για να φύγει. Με το να κάνει μούτρα, αν περί τούτου πρόκειται, δεν κερδίζει τίποτα. Θα ήθελα πολύ να πιστέψω οτι είναι ντεφορμάρισμα, κακή ψυχολογία ή οτιδήποτε άλλο. Όμως οι δηλώσεις του από το ματς με το βάζελο και μετά πέρυσι και όσα ακολούθησαν, δεν με κάνουν να αισιοδοξώ.

Αβραάμ Παπαδόπουλος : Μια απλά καλή εμφάνιση για τον Αβραάμ. Δεν είχε προβλήματα με τον Μπούντιμιρ ούτε με τον Κατσικοκέρη, αλλά σε κάποιες φάσεις έδειξε να μην συνεννοείται καλά με τους αμυντικούς του. Ήταν καλός, μπορεί να είναι καλύτερος.

Ιβάν Μαρκάνο : Δεν ήταν άσχημος ο Ισπανός. Έδινε σίγουρα τη μπάλα όταν την είχε στα πόδια, τα πήγε καλά στο ψηλό παιχνίδι και κάλυψε αρκετές φορές και τον Χολέμπας που είχε προβλήματα. Έβαλε το γκολ του ενώ ο Πίρσον του στέρησε άλλο ένα. Καλή εμφάνιση για τον Μαρκάνο.

Χοσέ Χολέμπας : Μέτρια εμφάνιση, άλλη μία για την ακρίβεια. Εν μέρει έφταιγε το γεγονός οτι ο monsieur Μιραλάς βαριόταν να μαρκάρει σήμερα, αλλά και πάλι το να χάνεις τρείς φορές τον once upon a time Μέσι των φτωχών με μπαλιές στην πλάτη σου, δεν είναι ότι καλύτερο. Πόσο μάλλον όταν στη θέση του την Τετάρτη θα είναι κανένας Αρσάβιν ή κανένας Γουόλκοτ. Προσπάθησε μεν, αλλά κινήθηκε ξανά στη μετριότητα.

Τζαμέλ Αμπντούν : Αρκετά ανεβασμένος ο Αλγερινός που ξεκίνησε με μια σπέσιαλ ντρίμπλα στο 3ο λεπτό και συνέχισε με μια ασίστ "πάρε-βάλε" στον συμπατριώτη του, Τζεμπούρ. Ήταν αρκετά καλός συγκριτικά με τις δύο πρώτες εμφανίσεις του με την ομάδα. Στο 2ο βγήκε νωρίς για να περάσει ο Ιμπαγάσα στον αγώνα.

Φρανσουά Μοδέστο : Ήταν λίγο νευρικός στις κινήσεις του ή ήταν ιδέα μου; Πολλές βεβιασμένες ενέργειες, έχασε πολλές μάχες και δυσκολεύτηκε σε κάποιες στιγμές σε φάσεις που συνήθως καθαρίζει με άνεση. Στο δεύτερο ήταν ανεβασμένος και έριξε και πολύ τρέξιμο, μιας και ο Ορμπαϊθ δεν μπορεί να το κάνει.

Πάμπλο Ορμπαϊθ : Αποκτήθηκε με το σκεπτικό οτι είναι εξίσου καλός ανασταλτικά και δημιουργικά. Ανασταλτικά είναι καλός όταν δεν χρειάζεται όμως να τρέξει, γιατί το τρέξιμο δεν δείχνει να το'χει. Δημιουργικά, έχει πολύ καλή "40άρα" μεν (κάτι που έδειξε και σήμερα), αλλά οι υπόλοιπες πάσες του είναι των δύο μέτρων. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλός, στο δεύτερο ημίχρονο που η ομάδα χρειαζόταν την πάσα μπροστά για να απειλήσει, ειδικά μετά το 55', δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί. Σε γενικές γραμμές έκανε καλή εμφάνιση.

Κέβιν Μιραλάς : Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με ένα γκολ, ένα κερδισμένο πέναλτι και άλλες μια-δυό καλές ενέργειες. Ψεγάδι το οτι "σνόμπαρε" επιδεικτικά τα αμυντικά του καθήκοντα, πράγμα όμως που κάλυψε η καλή επιθετική του λειτουργία. Στο 2ο ημίχρονο δεν υπήρχε στον αγώνα, σε ένα ημίχρονο βέβαια που όλη η ομάδα έπεσε.

Νταβίδ Φουστέρ : Ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα της ομάδας σε αυτό το ξεκίνημα των αγωνιστικών της υποχρεώσεων. Όπως πάντα προσπαθεί να τρέξει, να πρεσάρει, σήμερα έβαλε και το γκολ του, αλλά ήταν με διαφορά - και ήταν ορατό αυτό - ο χειρότερος παίκτης της ομάδας σήμερα. Απών από όλες τις φάσεις, χωρίς φρεσκάδα και φανερά εκτός φόρμας ο Ισπανός μέσος. Ας ελπίσουμε να ανέβει στη συνέχεια.

Ραφίκ Τζεμπούρ : Καλή η εμφάνιση του Αλγερινού που γκολ μπορεί να μην πέτυχε, αλλά ήταν μέσα στο πρώτο γκολ και έχασε μια καλή ευκαιρία να πετύχει το 3ο γκολ της ομάδας. Ταλαιπώρησε την άμυνα του Εργοτέλη και αν βρεί σύντομα και τον καλό του εαυτό, θα έρθουν και τα γκολ, κάτι που χρειάζεται η ομάδα.

Αριέλ Ιμπαγάσα : Μπήκε και κατάφερε να καλμάρει το παιχνίδι της ομάδας που έτρεμε αδικαιολόγητα από το γκολ του Εργοτέλη. Από τα πόδια του ξεκινάει το 1-3 και κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα και να ηρεμήσει το παιχνίδι.

Φρανθίσκο Χαβίτο : Έπαιξε σχεδόν ένα εικοσάλεπτο, έτρεχε - έτρεχε πάνω κάτω στην πλευρά, αλλά όταν ήρθε η ώρα να πάρει τη μπάλα στα πόδια του έκανε τη Χαβιτιά του και ξενέρωσε τον κόσμο όλο.

Όλοφ Μέλμπεργκ : Αγωνίστηκε ελάχιστα. Μπήκε στο 87ο λεπτό για να κρατήσει η ομάδα το σκορ και να πάρει τους τρείς βαθμούς.

Δηλώσεις
Ερνέστο Βαλβέρδε : "Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο μέρος ήμασταν καλοί. Είχαμε τον έλεγχο της μπάλας, είχαμε ταχύτητα και ένταση. Έτσι εξηγείται και το 2-0 του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος πληρώσαμε το γεγονός ότι μπήκαμε χωρίς ένταση. Αυτό, αντίθετα, το έκανε ο Εργοτέλης. Στην αρχή ήμασταν κακοί στον έλεγχο του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο δεύτερο μέρος υπήρχε μόνο ένα γκολ διαφορά. Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχε η ίδια ένταση με την αντίστοιχη του πρώτου μέρους. Δεν δυσκολευτήκαμε όμως πάρα πολύ, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του αγώνα, που κάναμε πολλά λάθη. Κάναμε μόνο μια καλή ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο, αυτή του Τζεμπούρ. Γενικά, δεν ήμασταν στο ίδιο επίπεδο με το αντίστοιχο του πρώτου μέρους και ειδικότερα στα πρώτα δέκα λεπτά. Ίσως νομίζαμε ότι είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και αυτό ο Εργοτέλης κατά κάποιο τρόπο το εκμεταλλεύτηκε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι το πρωτάθλημα. Το Champions League είναι κάτι επιπλέον. Οσο για το παιχνίδι με την Άρσεναλ, γνωρίζουμε πως παίζουμε με μια από τις καλύτερες ομάδες στη Ευρώπης. Θα προσπαθήσουμε να παίξουμε καλά και να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα. Ο Φέισα πιστεύω πως θα είναι έτοιμος, για τον Γέστε έχω μια αμφιβολία. Η συμμετοχή τους θα κριθεί στις επόμενες δύο προπονήσεις. Κάθε χρόνο τέτοια εποχή μου κάνετε την ίδια ερώτηση, για το πότε θα είναι έτοιμη η ομάδα. Ολοι θέλουμε έναν Ολυμπιακό, που να παίζει ωραία 90 λεπτά και να κερδίζει, αλλά δεν παίζουμε μόνοι μας, παίζει και ο αντίπαλος".

Νίκος Καραγεωργίου : "Μπήκαμε στο πρώτο ημίχρονο λίγο φοβισμένα. Χωρίς να θέλουμε να πάρουμε την πρωτοβουλία του παιχνιδιού. Αυτό μας στοίχησε γρήγορα όταν βρεθήκαμε να χάνουμε με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο κουβαλήσαμε την μπάλα δείχναμε να το πιστεύουμε, αλλά μετά δεχθήκαμε ένα τρίτο γκολ κει εκεί ήταν δύσκολα. Εμείς έχουμε βάλει ψηλότερα τον πήχη. Θέλουμε κέρδη από όλα τα παιχνίδια. Στα δυο τελευταία παιχνίδια με μεγάλες ομάδες δεν πήραμε βαθμούς. Αυτό δεν φτάνει. Είπα στους παίκτες γιατί να μείνουμε πίσω στο σκορ για να αντιδράσουμε. Η ομάδα μας είναι φύσει επιθετική. Αλλά δείχνει μια διστακτικότητα. Αυτό μπορεί να κάνει με τον αντίπαλο. Θα το συζητήσουμε. Δεν γίνεται σε κάθε παιχνίδι να μένουμε πίσω στο σκορ. Αυτές τις στιγμές τις πληρώνουμε. Για να μπει ένα γκολ πρέπει να γίνουν λάθη. Έγινε ένα λάθος κυρίως από τους κεντρικούς μας. Δεν σταμάτησαν την κάθετη πάσα. Είχε και τύχη το πρώτο γκολ. Πήγε η μπάλα στο δοκάρι και μετά σε πόδια αντιπάλου. Το δεύτερο γκολ είναι ένα λάθος του τερματοφύλακα, η μπάλα έπρεπε να φύγει από την περιοχή μας. Συμβαίνουν όμως αυτά. Τα λάθη δεν αφορούν μόνο την άμυνα αλλά όλη την ομάδα. Με ΟΦΗ θα είναι ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι, όπως είναι για μας όλα τα παιχνίδια. Πάμε για ένα δύσκολο παιχνίδι σε μια δύσκολη έδρα. Σε ένα παιχνίδι όπου θέλουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα να κερδίσουμε τους βαθμούς και να πάμε ψηλότερα. Οι απουσίες Ολίσε και Λεάλ είναι μεγάλες. Είναι δυο από τα βασικότερα στελέχη της ομάδας. Τους έχουμε μεγάλη ανάγκη. Δεν πιστεύω ότι ο Λεάλ να είναι έτοιμος με τον ΟΦΗ. Ο Ολίσε ίσως πάρει ένα κομμάτι στο παιχνίδι. Είπα στον Κατσικοκέρη να μην έχει άγχος. Να μπει μέσα και να προσπαθήσει. Και το έκανε. Όπως και ο Σαρρής, που είναι πλέον ένας βασικός παίκτης. Έτσι τον βλέπω".

Αβραάμ Παπαδόπουλος : "Kάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι, πετύχαμε ένα γρήγορο γκολ και αυτό ήταν κάτι που το θέλαμε όλοι μας. Φτάσαμε στο 2-0 στο ημίχρονο, αλλά μετά η απόδοση μας έπεσε και δεν προσφέραμε τα αναμενόμενα. Τελικώς, όμως, βγήκαμε νικητές και αυτό έχει σημασία. Θέλουμε χρόνο για να βρούμε τα πατήματα μας, χρειαζόμαστε παιχνίδια στα πόδια μας, ώστε να παίξουμε και το ποδόσφαιρο που θέλουμε. Τέτοια παιχνίδια σαν τα σημερινά δίνουν Πρωτάθλημα, μας δίνουν αυτοπεποίθηση και μας βοηθούν ενόψει της συνέχειας. Σίγουρα, θα πρέπει να βελτιώσουμε αρκετά πράγματα, για να φτάσουμε στο σημείο που θέλει ο προπονητής μας. Μέρα με την μέρα, όμως, θα γινόμαστε καλύτεροι. Η αγωνιστική απραξία σίγουρα έπαιξε σημαντικό ρόλο. Δεν θέλω να βρίσκω δικαιολογία, αλλά ήταν λογικό να μας επηρεάσει. Εμείς από την πλευρά μας θα πρέπει να δίνουμε το 100% στην προπόνηση, πρέπει να δουλεύουμε σκληρά, να προσπαθούμε και να βελτιωνόμαστε. Είμαστε Ολυμπιακός και θέλουμε όλα τα παιχνίδια πάντα να τα κερδίσουμε. Στην έδρα μας είμαστε συνήθως πολύ δυνατοί, αλλά θα πρέπει να βελτιωθούμε και στα εκτός έδρας. Σημασία έχουν οι βαθμοί και να παίρνουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε. Σαν ομάδα έχουμε τα ψυχικά αποθέματα και έχουμε παίκτες με τρομερή προσωπικότητα που μας δίνουν την δυνατότητα να παίρνουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε ακόμη και στο τέλος. Είναι μία δύσκολη σεζόν, αλλά έχουμε την ποιότητα , την ομάδα και το ρόστερ, ώστε να φτάσουμε στους στόχους μας. Όποιος είναι στον Ολυμπιακό, αξίζει να είναι . Το ξαναλέω, θέλουμε χρόνο. Στόχος μας είναι το νταμπλ και μία καλή πορεία στην Ευρώπη. Θα πρέπει να είσαι πολύ συγκεντρωμένος σε αυτά τα παιχνίδια, να παλέψεις και αν τα καταφέρεις να πετύχεις κάτι σημαντικό. Η ομάδα είναι πολύ καλύτερη σε σύγκριση με εκείνη που αντιμετώπισε την Άρσεναλ πριν δύο χρόνια. Τότε είχαμε διάφορα προβλήματα. Τώρα όμως είμαστε σε καλύτερη κατάσταση, υπάρχει ηρεμία και διαθέτουμε μεγαλύτερη ποιότητα. Είμαστε προσγειωμένοι, πάντως, είμαστε ταπεινοί και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα, το οποίο το χρειαζόμαστε, ειδικά μετά από το αρνητικό αποτέλεσμα που φέραμε στην έδρα μας κόντρα στην Άρσεναλ".

Ιβάν Μαρκάνο : "Το κλειδί του παιχνιδιού ήταν πως ξεκινήσαμε πολύ καλά, πετύχαμε δύο όμορφα γκολ, προηγηθήκαμε με σκορ 0-2 στο ημίχρονο και αυτό μας βοήθησε ώστε να φτάσουμε στη νίκη. Κάναμε σίγουρα ένα καλό πρώτο ημίχρονο σε ένα δύσκολο γήπεδο, καθώς ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κακή κατάσταση. Στο δεύτερο μέρος χαλαρώσαμε, πέσαμε, δεν παίξαμε όπως θα θέλαμε και ο ο αντίπαλος το εκμεταλλεύθηκε. Αυτή η αδράνεια που δείξαμε για κάποια λεπτά στο δεύτερο μέρος μας έβλαψε. Μου δίνει μεγάλη χαρά που πέτυχα το πρώτο μου γκολ με τον Ολυμπιακό. Θα μπορούσα, βέβαια, να είχα σκοράρει και πιο πριν σε μία ευκαιρία που είχα με το κεφάλι, αλλά ευτυχώς σκόραρα μετά. Ήταν ένα σημαντικό γκολ και αυτό με κάνει περισσότερο ευτυχή. Έχουμε τις δυνάμεις να καταφέρουμε κάτι καλό στο Λονδίνο. Η ομάδα έχει τις ικανότητες, αλλά και αρκετούς καλούς παίκτες, οι οποίοι κιόλας είχαν την ευκαιρία και να ξεκουραστούν ενόψει του αγώνα με την Άρσεναλ.  Είναι σίγουρα δύσκολος αντίπαλος και το παιχνίδι θα είναι επίσης δύσκολο. Το πιστεύω πάντως πως έχουμε τις δυνατότητες να πετύχουμε κάτι καλό".

Μιχάλης Φραγκουλάκης : "Για ένα ακόμα παιχνίδι, η ομάδα έχει μείνει στα αποδυτήρια στο πρώτο ημίχρονο. Αν θέλουμε να κάνουμε κάτι στο πρωτάθλημα, θα πρέπει να αγωνιζόμαστε από το πρώτο λεπτό και όχι από το 45' και μετά. Στην επανάληψη ήμασταν καλύτεροι, όμως δεχτήκαμε το γκολ στα πρώτα τέσσερα λεπτά και αυτό σου κόβει τα πόδια. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν καλύτεροι αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν φοβηθήκαμε τον Ολυμπιακό. Δεν θα φοβηθούμε κανέναν αντίπαλο. Ο πραγματικός Εργοτέλης είναι αυτός του δευτέρου ημιχρόνου".

Υστερόγραφα
Υ.Γ. 1 : Όλα έδειχναν ιδανικά. Η εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσαμε να περιμένουμε, δεδομένου οτι ακολουθεί Ευρωπαϊκό ματς την Τετάρτη. Γρήγορο πρώτο γκολ - μόλις στο 4ο λεπτό - και κλείσιμο ημιχρόνου με δεύτερο γκολ, πράγμα που έδινε την ευκαιρία στον Βαλβέρδε και τους παίκτες του να παίξουν συντηρητικά στο 2ο ημίχρονο.

Υ.Γ. 2 : Στο 2ο ημίχρονο όμως, ο Ολυμπιακός απώλεσε κάτι που είχε στο πρώτο ημίχρονο : Τη σοβαρότητα. Εμφανιστήκαμε υπερβολικά χαλαροί, υπερβολικά μπλαζέ, με αποτέλεσμα όταν έγινε το 1-2 στο 55ο λεπτό, να αρχίσουν να τρέμουν τα γόνατα. Και σίγουρα, αυτό που προβλημάτισε περισσότερο απ'όλα, είναι το γεγονός πως επιτρέψαμε στον Εργοτέλη να ΠΑΡΑγίνει απειλητικός. Και όταν σε προβληματίζει τόσο μια ομάδα με μισό επιθετικό, απέναντι σε μια ομάδα όπως η Άρσεναλ, τι γίνεται;

Υ.Γ. 3 : Δύο τα ανησυχητικά σημεία που παρατηρώ στην ομάδα : Πρώτον, η συνεχιζόμενη αδυναμία της να δώσει σωστά τη μπάλα προς τα εμπρός όταν λείπει ο Ιμπαγάσα όταν το παιχνίδι δεν είναι "καθαρισμένο". Για παράδειγμα, στο πρώτο ημίχρονο, η απουσία του Ιμπαγάσα δεν φάνηκε : Λίγο με τον Αμπντούν, λίγο με τις ατομικές ενέργειες του Μιραλάς ή από εκτελέσεις στημένων, πήγαμε στα αποδυτήρια με άνετο προβάδισμα. Όταν έγινε το 1-2 και ήρθε το άγχος, δεν υπήρχε ο παίκτης που θα ηρεμούσε το παιχνίδι της ομάδας.

Υ.Γ. 4 : Δεύτερον και πιο ανησυχητικό : Η παρατεινόμενη αδυναμία της ομάδας να ανταποκριθεί σωστά στις στημένες φάσεις και δη σε αυτές που πρέπει να αμυνθεί. Σε κάθε κόρνερ ή φάουλ του Εργοτέλη επικρατούσε ο κακός χαμός, ένας πανικός, μια ασυνεννοησία που δεν μπορώ να καταλάβω. Ώρες ώρες η ομάδα δείχνει πως δεν έχει δουλέψει καθόλου στα στημένα. Από τα φιλικά ακόμη υπήρχε αυτή η εικόνα πανικού και είναι κάτι που πρέπει να δουλευτεί και να διορθωθεί όχι το συντομότερο δυνατόν, αλλά ΑΜΕΣΑ.

Υ.Γ. 5 : Είπαμε τα αρνητικά, ήτοι απώλεια σοβαρότητας στο 2ο ημίχρονο, έλλειψη καθαρού μυαλού και προβλήματος στις στημένες φάσεις. Πάμε στα θετικά, το εξής ένα κατ'εμέ : Ο Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου χωρίς να είναι εντυπωσιακός ή κυριαρχικός, ήταν μια ομάδα που έβγαζε μια σοβαρότητα, μια ομάδα που έδειχνε πως θα έπαιρνε καθαρά και χωρίς προβλήματα το αποτέλεσμα που ήθελε. Δεν έπαιξε ο Ιμπαγάσα ενώ έλειπε ο Γέστε και όμως, ο Ολυμπιακός εκτός των 2 γκολ είχε και άλλες 2-3 ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς απ'το πρώτο ημίχρονο και με μεγάλο σκορ.

Υ.Γ. 6 : Στο ποδόσφαιρο όμως υπάρχουν δύο ημίχρονα, όχι ένα. Αν το ένα αρκεί για να καθαρίζεις αντιπάλους όπως ο Εργοτέλης, το άλλο που θα είσαι ωσεί παρών αρκεί για να σε στραπατσάρει αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Υ.Γ. 7 : Πάντως, παρά το κακό 2ο ημίχρονο, ακόμα και σε αυτό το κακό 45λεπτο ο Ολυμπιακός είχε και πάλι 3-4 ευκαιρίες να πάρει τη νίκη. Η κεφαλιά του Αβραάμ απ'το κόρνερ, η φάση με τον Μοδέστο, το πλασέ του Τζεμπούρ και η Χαβιτιά του 92'. Όπως και να'χει, ο Ολυμπιακός πρέπει να βρεί σύντομα τις ισορροπίες του.

Υ.Γ. 8 : Πάμε και στις... μικρές ομορφιές του αγώνα, πέραν της εικόνας του Θρύλου. Ξεκινάω από το χάλι του αγωνιστικού χώρου. Το Παγκρήτιο είναι - ήταν, πιο σωστά - από τα ωραιότερα γήπεδα. Το χάλι του το είδατε; Μιλάμε για βελτίωση του θεάματος, για καλύτερο ποδόσφαιρο, για καλύτερους παίκτες και ποιότητα στην παροχή υπηρεσιών στο γήπεδο τη στιγμή που οι περισσότερες ομάδες δεν είναι ικανές ούτε τον αγωνιστικό χώρο που παίζουν οι παίκτες τους τα μισά παιχνίδια της σεζόν να συντηρήσουν. Μερικές ομάδες το κάνουν φυσικά και επίτηδες, για να δυσκολεύουν τους αντιπάλους τους αλλά το ζητούμενο είναι οτι βγαίνουν διάφοροι "ειδικοί" κατά καιρούς και μας λένε για το κακό θέαμα με ύφος φωτεινών παντογνωστών, τη στιγμή που βλέπεις τον αγωνιστικό χώρο και αναρωτιέσαι πότε θα βγεί από μέσα κανένας τυφλοπόντικας.

Υ.Γ. 9 : Άλλη ομορφιά, ο διαιτητής Παππάς. Ο ιδανικός διαιτητής για να καταστρέψει έναν αγώνα που ήδη είχε προβλήματα λόγω του αγωνιστικού χώρου. Σταματούσε κάθε 30 δευτερόλεπτα τον αγώνα για φάουλ τη στιγμή που επέτρεψε στην καρμανιόλα με το όνομα Φραγκουλάκης να φτάσει σχεδόν σε... τριψήφιο αριθμό φάουλ. Τα ίδια και με τον Μπέτο που πήγε πρώτα με τον αγκώνα στο κεφάλι του Ορμπαϊθ, βλέπει την κίτρινη και δυό φάσεις μετά πάει και με τα δύο πόδια πάνω στον Φουστέρ. Με τον διαιτητή Παππά να κάνει "ήρεμα, ήρεμα". Το ίδιο έκανε και στη φάση του δευτέρου ημιχρόνου που πήγε να κόψει το πόδι του Τζεμπούρ με τον "τρομοκράτη" να φορτώνει και να του ψιθυρίζει... ένα τραγούδι απ'τ' Αλγέρι. Με τον Καραγεωργίου να χοροπηδάει δίπλα επειδή δεν είδε... κάρτα ο Τζεμπούρ.

Υ.Γ. 10 : Έβλεπα τον πάλαι ποτέ "Μέσι των φτωχών", Βασίλη Κουτσιανικούλη και θυμήθηκα εκείνη τη μνημειώδη δήλωση του Παπουτσάκη, στο ενδιαφέρον του Ολυμπιακού για την απόκτηση του έναντι 1.000.000 ευρώ : "Με 1 εκ. ευρώ παίρνουν μόνο την αφίσα του" είχε πεί. Η αλήθεια είναι πως εκείνη η αφίσα τελικά ίσως έπιανε σήμερα περισσότερα λεφτά απ'όσα πιάνει ο συμπαθής Βασίλης.

Υ.Γ. 11 : Και τώρα, Άρσεναλ. Ασχέτως του τι λέει ο Βαλβέρδε οτι δηλαδή "το Champions League είναι κάτι έξτρα για εμάς", αλίμονο μας αν πάμε με αυτή τη νοοτροπία. Όπως εντελώς λάθος θα είναι να πάμε με το "έλα μωρέ τώρα, ποιά Άρσεναλ". Σοβαρότητα επί 90+ λεπτά, σοβαρότητα, σοβαρότητα και... σοβαρότητα με μεγάλη δόση πάθους για να έχουμε ελπίδες σε μια μαγική, Ολυμπιακή βραδιά.